PIŁA TARCZOWA VS PIŁA STOŁOWA: JAK WYBRAĆ

image

Wykonawca i stolarz rozstrzygnij raz na zawsze spór między piłą tarczową a stołową!
Czy wybór pomiędzy piłą stołową a piłą tarczową nie daje Ci spać po nocach? Nie jesteś sam. Jeśli jesteś gotowy, aby odpocząć, oto nasz przewodnik po jednej z najtrudniejszych decyzji w świecie stolarstwa i budownictwa. W debacie pomiędzy piłą tarczową a stołową liczy się zastosowanie!

PIŁA TARCZOWA KONTRA PIŁA STOŁOWA DO CIĘCIA BLACHY

Czy kiedykolwiek zmagałeś się z kawałkiem sklejki 4×8 o grubości 3/4 cala na pilarce stołowej wykonawcy?

Akumulatorowa piła torowa Makita vs piła stołowa

Nie jest to przyjemne, szczególnie gdy pracujesz sam. Dla wielu twórców, majsterkowiczów i profesjonalistów, piła tarczowa jest bardzo atrakcyjną opcją. Zyskuje ona popularność dzięki możliwości wydajnego i bezpiecznego rozdrabniania arkuszy blachy. Ale czy są jeszcze jakieś inne kompromisy, o których nie pomyślałeś? Czy zamiast tego powinieneś użyć pilarki stołowej?

WERDYKT: UŻYJ PILARKI TARCZOWEJ

PILARKA TARCZOWA KONTRA PILARKA STOŁOWA DO POWTARZALNYCH CIĘĆ WZDŁUŻNYCH

Jeśli planujesz wykonywać powtarzalne cięcia wzdłużne, pilarka stołowa przyspieszy ten proces. W przeciwieństwie do pilarki tarczowej, która wymaga ponownego ustawiania przy każdym cięciu, prowadnica pilarki stołowej pozostaje na swoim miejscu. Dzięki temu można natychmiast kontynuować cięcie na dokładnie taką samą szerokość. Dzięki temu bardzo trudna praca z użyciem piły tarczowej może stać się szybka, dokładna i łatwa.

Zakłada się tu oczywiście, że rozdzieranie nie musi zaczynać się od pełnego arkusza materiału. Jeśli jednak trzeba by było rozerwać kilka identycznych szerokości materiału zaczynając od pełnego arkusza, ta metoda nadal oszczędza czas, ponieważ nie trzeba przestawiać piły.

WERDYKT: PIŁA STOŁOWA

piła

PIŁA STOŁOWA KONTRA PIŁA TARCZOWA DO WYKONYWANIA DŁUGICH CIĘĆ POD KĄTEM

Za każdym razem, gdy musisz wykonać długie cięcie pod kątem na dużym kawałku materiału, piła tarczowa powinna Ci pomóc. Może to być pomocne przy cięciu paneli do zabudowy lub niestandardowego biurka czy półki. W obu przypadkach, próba ustawienia długiego kąta na tarczy piły stołowej jest złym rozwiązaniem dla tego typu cięć.

Piła stołowa vs akumulatorowa piła torowa Makita
Łatwość umieszczenia i regulacji prowadnicy piły torowej sprawia, że ustawienie i wycięcie linii pod kątem na kawałku sklejki lub MDF to bułka z masłem. Używając pilarki torowej w ten sposób, zaoszczędzisz mnóstwo czasu i prawdopodobnie zaoszczędzisz na materiale.

WERDYKT: PIŁA TARCZOWA

ZASTOSOWANIE PILARKI STOŁOWEJ I PILARKI TARCZOWEJ W WARSZTACIE

Niestety, zastosowanie ma duży wpływ na tę decyzję. W zakładach produkujących meble preferujemy duże 15-calowe przesuwne piły stołowe. Piła tarczowa może zdziałać cuda, ale nic nie pobije stołu przesuwnego! Pracując w warsztacie, nie musisz się martwić o transport piły stołowej. Oznacza to, że można również zdecydować się na większą powierzchnię podawania i odbierania materiału oraz mocniejszy silnik. Jest to pomocne przy obróbce większych i/lub cięższych materiałów. Co więcej, często zamiast mniejszych pilarek stołowych dla przedsiębiorców można wybrać większe i bardziej stabilne pilarki szafkowe.

W przypadku mniejszych sklepów, które koncentrują się na projektach typu "zrób to sam", może się okazać, że piła tarczowa pozwala zaoszczędzić cenne miejsce. Pozwala ona również na wykonywanie większości cięć, które wcześniej mogły być wykonywane tylko przy użyciu piły stołowej.

W takim przypadku piła tarczowa może okazać się bardzo przydatna. Każdy, kto wykonuje prace produkcyjne, szybko zgodzi się z tym, że bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować piłę stołową z warsztatu.

WERDYKT: TO ZALEŻY OD WARSZTATU

GDY PRZESTRZEŃ JEST OGRANICZONA

Tak, dostępna przestrzeń jest istotnym czynnikiem przy wyborze pomiędzy pilarką tarczową a stołową. Nawet jeśli masz dużo miejsca w magazynie, pilarki stołowe zajmują dużo miejsca. Dotyczy to nawet modeli składanych do przechowywania. Ostatecznie, użyteczność narzędzia musi uzasadniać jego wielkość.

Jeśli tylko od czasu do czasu wykonujesz cięcia w arkuszach blachy, piła tarczowa może zaoszczędzić mnóstwo miejsca w warsztacie. Możesz wykorzystać centralny obszar, który normalnie zajmowałaby piła stołowa i użyć go do stworzenia centralnej ławki, która może służyć do niezliczonych celów.

Jeśli chodzi o poręczność, pilarka tarczowa składa się z piły tarczowej i prowadnicy. Większość długich torów można rozłożyć na dwie lub więcej części w celu łatwiejszego przemieszczania. Podobnie, części składowe pilarki zajmują relatywnie mniej miejsca w magazynie niż pilarka stołowa.

WERDYKT: TA PILARKA TARCZOWA

Uwaga redaktora: Jednym z obszarów, w którym pilarka stołowa ma znaczną przewagę, są sytuacje specjalne. Piła stołowa może wykonywać głębsze cięcia, węższe cięcia, podcięcia i rabaty. Przy standardowym ustawieniu lub powszechnie dostępnej listwie, pilarka stołowa doskonale radzi sobie z wieloma z tych specjalistycznych cięć. Piła tarczowa nie jest w stanie wykonać takich cięć - przynajmniej nie w praktyce.

PRZEMYŚLENIA KOŃCOWE

Piła tarczowa jest lepsza do...

  • ...długich cięć wzdłużnych i poprzecznych w ciężkich i/lub dużych arkuszach. Przy użyciu koników i płyty piankowej, dostępnej w każdym sklepie z artykułami budowlanymi, można wykonywać łatwe do opanowania cięcia wzdłużne i poprzeczne. Jedynym ograniczeniem długości cięcia jest szyna pilarki (którą można przedłużyć).
  • ...praca samodzielna. Jedna osoba pracująca w pojedynkę może o wiele łatwiej dokładnie i bezpiecznie ciąć ciężkie i/lub duże elementy za pomocą pilarki tarczowej.
  • ...każde cięcie pod kątem innym niż 90°. Szynę można łatwo ustawić wzdłuż dowolnej prostej drogi w poprzek materiału. Dzięki temu (celowo) nieprostopadłe cięcia są łatwiejsze i bardziej precyzyjne niż przy użyciu piły stołowej.
  • ...gładkie, czyste cięcia. Dzięki zagłębianiu się piły w materiał i brzeszczotowi, cięcie jest czystsze niż w przypadku wszystkich innych pił stołowych, z wyjątkiem tych o najmniejszym uzębieniu.
  • ...odprowadzanie pyłu. Punkt zbierania pyłu w pilarce torowej znajduje się bliżej miejsca powstawania pyłu - i jest nieco bardziej ograniczony - niż w przypadku pilarki stołowej.
  • ...trzymanie palców w dłoni. Tak naprawdę to tylko pół żartem. Zakryta tarcza pilarki i sposób cięcia mają znacznie lepsze wyniki, jeśli chodzi o obrażenia.

PODSUMOWUJĄC DYSKUSJĘ O PILARKACH TARCZOWYCH I STOŁOWYCH

W wielu przypadkach jedna piła może zastąpić drugą. Ale jak widać, są sytuacje, w których jedna z nich jest lepsza, w zależności od miejsca, siły roboczej, materiału i rodzaju cięcia.

Dobrej jakości piła tarczowa może kosztować tyle, ile piła stołowa w miejscu pracy (lub więcej). Dlatego też cena nie musi być najważniejszym kryterium wyboru. Przyjrzyj się pracy, którą wykonujesz i sprawdź, która z nich ma największy sens. Jeśli jesteś majsterkowiczem, prawdopodobnie wystarczy Ci jedna lub druga.

Profesjonaliści, którzy są przyzwyczajeni do wykonywania wszystkich cięć na pilarce stołowej, mogą dodać do zestawu pilarkę tarczową, aby zwiększyć swoją produktywność. Opłaca się to dość szybko i nie trzeba długo czekać, aby dowiedzieć się, gdzie każda piła wykonuje swoją najlepszą pracę.