​JAKI MOMENT OBROTOWY JEST POTRZEBNY W PRZYPADKU WKRĘTARKI UDAROWEJ?

image

Jakiego momentu obrotowego potrzebujesz w wkrętarce udarowej? Więcej zawsze znaczy lepiej, prawda?

W dzisiejszym świecie elektronarzędzi, dążenie do większej mocy jest czymś więcej niż tylko sitcomem Tima Allena z lat 90-tych. Kiedy patrzysz na dwie wkrętarki udarowe w tej samej cenie, a jedna z nich ma większą moc niż druga, chcesz mieć większą moc, prawda?

Może nie.

Zalety wkrętarek udarowych o wysokim momencie obrotowym

  • Wkrętarki udarowe o wysokim momencie obrotowym mogą zastąpić konieczność stosowania lekkiego klucza udarowego
  • Doskonale nadają się do ogólnego wkręcania przy niższych prędkościach obrotowych

Wady wkrętarek udarowych o wysokim momencie obrotowym

  • Wymaga adaptera, który łatwo pęka przy mocowaniu twardego metalu

REKOMENDACJA

Ogólnie rzecz biorąc, wkrętarka udarowa o momencie obrotowym 1500-1800 cali kładzie większy nacisk na wyższe obroty. Wykona 95% pracy szybciej niż narzędzie z większym momentem obrotowym i wolniejszą prędkością.
Nasza zasada jest taka, że jeśli musisz sięgnąć po adapter nasadek, lepiej chwycić za klucz udarowy.

CO ROBI WKRĘTARKA UDAROWA

Większość producentów oczekuje, że ich wkrętarki udarowe będą wkręcać śruby. Wkręty samogwintujące, wkręty pokładowe i wkręty konstrukcyjne (gzymsowe lub do drewna) stanowią największą grupę stosowanych przez nas elementów złącznych. Wszelkie większe elementy zmuszają nas do rezygnacji z końcówek wkręcających i nakrętek na rzecz nasadek.

WIĘKSZY MOMENT OBROTOWY OZNACZA WIĘCEJ ZADAŃ PRZY UŻYCIU JEDNEGO NARZĘDZIA

Najmocniejsze wkrętarki udarowe w naszym artykule z recenzjami najlepszych wkrętarek udarowych mają 2656 cali momentu obrotowego przy mocowaniu i 4200 cali momentu obrotowego przy zerwaniu. Szybka konwersja na ft-lbs daje te liczby odpowiednio 221 i 350 ft-lbs.

wkrętarka

Innymi słowy, są to liczby dla lekkich kluczy udarowych. Z taką mocą można pominąć klucz udarowy 3/8″. Wystarczy mieć pod ręką klucz 1/2″ do większych elementów złącznych. Nie ma wątpliwości, że wymiana narzędzia zwiększa wartość Twojej wkrętarki udarowej.

PROBLEM ZE ZBYT DUŻYM MOMENTEM OBROTOWYM

Ale rosnąca sterta zepsutych adapterów 1/4″ z napędem sześciokątnym na 1/2″ z napędem kwadratowym pokazuje nam nieodłączny problem z używaniem wkrętarki udarowej jako zamiennika klucza udarowego. Szczególnie w przypadku mocowania metalu, adaptery szybko się zużywają.

Mogą one kosztować tylko kilka dolarów za sztukę, ale po kilkudziesięciu, dochodzisz do ceny nowego klucza udarowego, który mógłbyś połączyć z bateriami, które już masz.

JAK DUŻEGO MOMENTU OBROTOWEGO POTRZEBUJESZ W WKRĘTARCE UDAROWEJ?

Zaczynamy konsekwentnie łamać adaptery w wkrętarkach udarowych, które mają 1700 lub więcej cali. Wkrętarka udarowa z większym momentem obrotowym jest jednak nadal użyteczna. Z pełnej prędkości przechodzimy na tryb średni, chyba że wkręcamy duże wkręty w drewno.

Ogólnie rzecz biorąc, wkrętarka udarowa z 1500-1800 in-lbs, która kładzie większy nacisk na wyższe obroty, wykona 95% pracy szybciej niż ta z większym momentem obrotowym i wolniejszymi obrotami.

Nasza zasada: Jeśli musisz sięgnąć po adapter do nasadek, lepiej chwyć za klucz udarowy!