KUPUJESZ PIŁĘ STOŁOWĄ? NAJPIERW PRZECZYTAJ TEN PRZEWODNIK!

image

Kupno piły stołowej obejmuje wiele podstaw. Masz wszystko, od modeli podstawowych po profesjonalne piły stołowe do produkcji szafek. W tym artykule przyjrzymy się najbardziej popularnym pilarkom stołowym do pracy na budowie. Te wysoce przenośne piły są tańsze niż ich odpowiedniki. To sprawia, że są to narzędzia dla stolarzy, stolarzy pracujących na budowie, a nawet majsterkowiczów.

Pomijając funkcje, to ostrze wykonuje pracę. Dlatego niezależnie od tego, jakich cech potrzebujesz, zacznij od wysokiej jakości brzeszczotu do piły stołowej. Następnie ustaw optymalną wysokość brzeszczotu, a z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz produkt wysokiej jakości.

ZAKUP PIŁY STOŁOWEJ DO PRACY

Moc silnika

Jak można sobie wyobrazić, moc pił stołowych wzrasta od modeli stacjonarnych do szafkowych. Biorąc pod uwagę pilarki stołowe do użytku w miejscu pracy, można znacznie zawęzić pole poszukiwań. Kupując pilarkę stołową do użytku w miejscu pracy, będziesz chciał silnik 15-amperowy. Jest to wystarczająca moc do zrywania i wystarczy zasilanie prądem zmiennym 120V.

Pierwsze akumulatorowe piły stołowe pojawiają się w branży. Jednak nie mamy jeszcze realnego zamiennika dla 10-calowej piły stołowej. Najlepszą wydajność uzyskasz, korzystając z zasilania przewodowego.

Brzeszczoty do pił stołowych

Standardowa średnica brzeszczotu piły stołowej wynosi 10 cali, co daje około 3-1/2″ zdolności cięcia pod kątem 90°. Wiele akumulatorowych pilarek stołowych ma brzeszczoty w zakresie 8-1/4″. Wymagają one rezygnacji z pewnej głębokości cięcia. Jeśli potrzebujesz maksymalnej głębokości, uzyskasz większą wszechstronność z piłą stołową z ostrzem 10″.

Liczba obrotów na minutę | Prędkość cięcia

W przypadku pilarek stacjonarnych i warsztatowych z silnikiem bezpośrednim, prędkość obrotowa silnika jest równa prędkości obrotowej brzeszczotu. Jeśli rozważasz zakup piły dla wykonawcy lub szafy, to już inna historia. W każdym przypadku prędkość obrotowa brzeszczotu profesjonalnej piły stołowej mieści się w przedziale 4000-5000 obr. Nie pozwól, aby liczby z niższej półki Cię zniechęciły. Istnieje limit mocy, jaką można pobrać i każdy producent musi zdecydować, jak rozdzielić ją pomiędzy prędkość obrotową tarczy a moment obrotowy. Więc wyższa wartość niekoniecznie jest lepsza.

piła

Jeśli używasz piły stołowej do prac stolarskich, niższe obroty mogą Ci pomóc. Wysokie prędkości mogą powodować przypalanie twardego drewna lub wymagać szybszego posuwu podczas cięcia. Niższe prędkości pomagają złagodzić te problemy.

Trzpień mocujący i przegub mocują brzeszczot i umożliwiają jego ruch w górę, w dół i pod kątem. Ich jakość wzrasta wraz z mocą piły i ceną. Trzpień mocujący - wałek, który utrzymuje brzeszczot w miejscu - prawie zawsze mierzy 5/8″ na stołowych piłach warsztatowych. Przed zakupem brzeszczotów należy dwukrotnie sprawdzić rozmiar.

Stół i prowadnica do cięcia

Przy zakupie piły stołowej, narzędzia przeznaczone do miejsc pracy mają stół aluminiowy. Lżejszy ciężar sprawia, że są one o wiele bardziej przenośne niż piły warsztatowe z żeliwnym stołem.

Wysokiej jakości pilarka stołowa wymaga systemu prowadnic, które pozostają idealnie prostopadłe do stołu. Dzięki temu cięcie jest idealnie równoległe do krawędzi. Oczywiście, stolarze mają nieco więcej swobody niż stolarze na budowie i istnieje wiele różnic w jakości ogrodzenia. Tańsze piły mają prowadnice, które mogą łatwo odchylać się od prostopadłości, przesuwając się po powierzchni stołu. Unikaj ich, jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości rezultaty. System ogrodzenia musi być łatwy do utrzymania w pozycji prostopadłej do brzeszczotu.

Jednym z naszych ulubionych systemów jest konstrukcja zębatkowa w modelu Skilsaw do pracy przy dużych obciążeniach. Kilka innych marek również korzysta z tej samej koncepcji. Ponieważ ogrodzenie blokuje się w miejscu, a stół wykonuje ruch, nie występuje niewielkie przesunięcie, które występuje w przypadku ogrodzeń mocowanych do stołu.

Zdolność cięcia wzdłużnego i na wylot

Wybierając najlepszą pilarkę stołową do miejsc pracy, musisz mieć zdolność cięcia wzdłużnego większą niż 24″. Dlaczego akurat ta liczba? 24″ to połowa szerokości arkusza materiału. Niektóre modele dadzą Ci aż 35″. Ponieważ idealnie byłoby, gdyby krawędź odpadu znajdowała się naprzeciwko ogrodzenia, im większa pojemność, tym lepiej. Ale znowu, jobsite piły stołowe są przeznaczone dla Pros z trochę więcej nieodłącznym przebaczenia w pracy. Przypuszczalnie, można wyciąć krawędź odpadów przeciwko ogrodzenia, jeśli to konieczne.

Głębokość stołu jest prawie zawsze równa głębokości podawania. Profesjonaliści używający piły stołowej w miejscu pracy mogą zdecydować się na umieszczenie konika lub innej podpory, aby utrzymać materiał po przejściu przez tarczę. Kilka modeli dostępnych na rynku oferuje dodatkowe podparcie dla podawanego materiału. Jednak w większości przypadków wystarczy, że kumpel pomoże poprowadzić cięcie z tyłu piły.

Płyta gardzieli to zdejmowany element otaczający brzeszczot, który przylega do stołu. Jej usunięcie umożliwia dostęp do ostrza w celu jego wyjęcia lub regulacji noża. Im węższy prześwit na ostrze, tym lepiej z dwóch powodów. Po pierwsze, pomaga zapobiegać wpadaniu materiału w obszar ostrza lub umieszczaniu go pomiędzy ostrzem a płytą gardzieli. Po drugie, zapewnia wsparcie materiału bardzo blisko cięcia, co pomaga zmniejszyć wyrywanie materiału podczas wychodzenia ostrza z cięcia.

Prace szkieletowe są pełne szorstkich cięć, które rzadko wymagają użycia więcej niż jednego ostrza naraz. Ale czasami możesz potrzebować dados do wykonania niestandardowej zabudowy na miejscu. Jeśli to brzmi jak Ty, sprawdź, czy piła ma możliwość układania dado. Wymaga to dłuższego trzpienia i nie będzie można do tego celu użyć normalnej płyty gardzieli. Niektórzy producenci oferują płytę gardłową, jeśli mają taką możliwość.

Przymiar kątowy

Większość cięć pod kątem wykonuje się na pilarce ukośnej. Ale gdy materiał, który tniesz, przekracza możliwości cięcia poprzecznego, sięgasz po przymiar kątowy do piły stołowej. Zazwyczaj nie są one tak precyzyjne, ale niektórzy producenci zadbali o to, aby były bardziej przemyślane i solidne niż inne. Jeżeli wykonujesz dużo długich cięć ukośnych, zwróć uwagę na to akcesorium.

JAK KUPIĆ PILARKĘ STOŁOWĄ Z MYŚLĄ O USUWANIU PYŁU

Zbieranie pyłu może wydawać się mało istotnym elementem przy zakupie pilarki stołowej do miejsca pracy. Często, gdy pracujemy na zewnątrz, na niezamieszkałym placu budowy, usuwanie pyłu wydaje się zbędne. Jednak w warsztacie sytuacja się zmienia.

Oddychanie trocinami nie jest korzystne dla płuc. Dlatego właśnie zbieranie pyłu jest tak ważne. Oczywiście, podczas pracy wewnątrz lub w zamieszkałym budynku, zbieranie pyłu ułatwia również sprzątanie. Ponieważ nie mówimy tu o przepisach dotyczących pyłu betonowego, nawet zwykły odkurzacz warsztatowy świetnie się sprawdza, pomagając opanować bałagan.

FUNKCJE BEZPIECZEŃSTWA

Każda nowoczesna pilarka stołowa wyposażona jest w klin zabezpieczający. Pomaga on uniknąć odrzutu, który występuje, gdy materiał zaciska się na tylnej części brzeszczotu. W zestawie znajduje się również drążek do popychania, który pomaga utrzymać ręce z dala od ostrza. Wiedza o tym, jak bezpiecznie korzystać z piły stołowej wymaga użycia tych narzędzi.

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką robi wielu profesjonalistów, jest trwałe (i celowe) zgubienie osłony ostrza i zapadek antykolizyjnych. Choć ich montaż i przechowywanie na pokładzie jest często uciążliwe, znacznie zmniejszają one ryzyko obrażeń spowodowanych odbiciem. Piły stołowe są przyczyną tysięcy wypadków każdego roku, a wokoło pełno jest ludzi, którzy opowiadają historie o tym, jak się zranili. Dlatego poćwicz montaż, aż poczujesz się naturalnie, a następnie używaj ich na miejscu.

Kolejną cechą bezpieczeństwa, na którą należy zwrócić uwagę, jest hamulec ostrza. Będziesz wiedzieć, czy Twoja maszyna go nie posiada. Ostrze będzie się obracać przez, jak się wydaje, całą wieczność, zanim w końcu się zatrzyma. Posiadanie hamulca ostrza daje Ci dodatkową warstwę ochrony, chociaż nadal potrzeba kilku sekund, aby całkowicie się zatrzymać.

JAK KUPIĆ PIŁĘ STOŁOWĄ - PODSUMOWANIE

Wreszcie, kilka pił stołowych dla miejsc pracy zawiera wykrywanie ciała, aby upuścić ostrze z drogi, jeśli wykryje kontakt z palcem lub ramieniem. Jest znacząca premia w kosztach dla tych pił. Toczy się również wiele sporów o to, czy takie rozwiązanie powinno być wymagane w każdej pilarce stołowej i czy więcej niż jedna firma ma prawo produkować taki mechanizm. Ale dzięki nim unikniesz znacznie gorszych obrażeń w przypadku dotknięcia wirującej tarczy piły.

Teraz, gdy jesteś uzbrojony w większą wiedzę na temat tego, jak kupić piłę stołową, idź i kup jeden. Tylko pamiętaj, aby sprawdzić z powrotem i powiedz nam, który z nich masz!