RODZAJE POZIOMIC STOSOWANYCH W BUDOWNICTWIE

image

Jeśli pracujesz w tej branży, prawdopodobnie posiadasz kilka rodzajów poziomów używanych w budownictwie. Jeśli jesteś nowy w tej pracy, choć, liczba opcji może być nieco przytłaczające. Istnieje kilka klas poziomów, do których można strzelać: poziomy lasera poprzecznego i poziomy lasera obrotowego, aby wymienić tylko kilka. Ale zdecydowana większość, którą można znaleźć na placu budowy to poziomice.

To nie jest tak proste, jak pójście do sklepu i wybranie najlepszego poziomu bąbelkowego. Musisz wiedzieć, który typ poziomicy budowlanej jest odpowiedni dla Ciebie i pracy, którą wykonujesz.

RODZAJE POZIOMÓW BELEK I-BEAM

Ze wszystkich rodzajów poziomów używanych w budownictwie, I-Beam może być najbardziej powszechne. Poziomy I-Beam wykorzystują kształt litery I do konstrukcji, aby nadać jej dodatkową sztywność w porównaniu z prostą metalową ramą. Wśród "standardowych" poziomów miejsca pracy w zakresie od 24″ do 96″, są one jednymi z najlżejszych, ponieważ zużywają mniej materiału niż poziomy skrzynkowe.

POZIOMY SKRZYNKOWE STOSOWANE W BUDOWNICTWIE

Poziomy skrzynkowe wykorzystują prostokątny kształt skrzynki jako ramę i służą zasadniczo do tego samego celu, co poziomy z dwuteowników. Ich 4-punktowa konstrukcja zapewnia im większą wytrzymałość niż modelom z belką dwuteową. To sprawia, że są one popularne na budowach, które wymagają solidnych narzędzi. Jednak są one również nieco droższe. Gdy przejdziesz do klasy premium, zobaczysz dodatkowe wzmocnienia, takie jak "szkielet" w poziomicach Milwaukee RedStick.

POZIOMICE CYFROWE

Pojawiający się trend na rynku niwelatorów skrzynkowych jest w postaci cyfrowych niwelatorów. Oprócz libelli do poziomowania, pionowania, a czasami 45°, otrzymujesz również cyfrowy odczyt kąta, aby sprawdzić, czy masz idealne nachylenie lub jesteś idealnie wypoziomowany.

Ten rodzaj poziomu budowlanego daje Ci wizualny wskaźnik tego, który koniec należy przesunąć, aby był równy. Niektóre mają również alarm dźwiękowy, aby dać Ci znać, kiedy to osiągniesz. Podczas gdy niektóre poziomy cyfrowe wymagają kalibracji, niektóre z najnowszych autokalibrują się za Ciebie. Zalecamy trzymanie się z dala od modeli, które nie posiadają libelli.

poziomica

POZIOMICE MASONA

W rodzinie poziomów belek skrzynkowych i dwuteowników jest klasa zwana poziomami murarskimi dla profesjonalistów, którzy zajmują się murarstwem. Te poziomy podlegają dodatkowym nadużyciom w stosunku do ich odpowiedników.

Nie tylko murarze dostać beton na swoich poziomach, które muszą oczyścić, ale również mają tendencję do stukania ich dość mocno, aby pomóc osiedlić cegły i bloki w miejscu podczas budowy. Z tego powodu, poziomy murarza są zazwyczaj będzie miał solidną ramę pudełko, a nie puste pudełko lub I-beam oprzeć uszkodzenie.

Mają one również tendencję do być dłuższe, ale niektóre specjalne poziomy murarza są co drogę do rynku, które również pomóc jastrych i gładkie z krótszych długościach dostępnych. Te kombinowane jastrychy mogą być najnowszymi rodzajami poziomów używanych w budownictwie.

POZIOMY TORPEDO

Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy poziom, tym dokładniejsza budowa, jeśli używasz go prawidłowo. Jednak branże takie jak elektryka i hydraulika nie mają tyle miejsca, co inne, więc często używają poziomic torpedowych.

Tego typu poziomy zazwyczaj mają zakres od 6″ do 12″ i mogą mieć libellę 45° oprócz libelli pionowej i kwadratowej. Niektóre będą miały libellę z wieloma liniami dla różnych nachylenia.

Ponieważ zwykle pracujesz z rurą lub przewodem, poszukaj poziomu torpedy, który ma wycięcie w górnej części, aby pomóc mu oprzeć się na okrągłych materiałach. Jeszcze inne poziomice torpedowe posiadają zaciski, które pozwalają im chwycić się rury podczas wykonywania zakrętów.

POZIOMICE KIESZONKOWE

Kieszonkowe poziomy zazwyczaj 3″ do 4″ i, jak można się domyślić, może zmieścić się w kieszeni. Pomysł, że dłuższe poziomy są bardziej dokładne nadal ma rację, więc nie są to modele go-to, gdy trzeba być tak blisko do ideału, jak można dostać. Ale dla szybkiego sprawdzenia podczas budowy lub dla jeszcze ciaśniejszych miejsc niż poziomica torpedowa, jest to poręczne narzędzie do poziomowania.

Podczas gdy niektóre poziomice kieszonkowe są prostym systemem z jednym pionem, inne modele obracają się, dzięki czemu można sprawdzić kąt instalacji i są niezwykle cenne.

POZIOMICE MAGNETYCZNE STOSOWANE W BUDOWNICTWIE

Wiele niwelatorów posiada opcję magnetyczną. Są one świetne, gdy pracujesz z ramami stalowymi, ale nie każdy ich potrzebuje lub chce. Ich skłonność do zbierania wiórów metalowych jest frustrująca dla niektórych rzemieślników, ponieważ mogą one porysować powierzchnie lub zebrać się na tyle, by wyrzucić poziom.

DODATKOWE FUNKCJE - ŚWIATŁA LED

Niektóre poziomy mają opcję oświetlenia LED, aby fiolki były lepiej widoczne. Naprawdę dobrze się sprawdzają. Pamiętaj tylko, że wprowadzasz do swojego poziomu element elektroniczny.

Zazwyczaj uważamy, że komory baterii są dobrze uszczelnione. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dostała się do środka. Musisz również mieć zapasowy zestaw baterii pod ręką i upewnić się, że wyłączyłeś światła, gdy skończyłeś, jeśli nie ma funkcji automatycznego wyłączania.

PODSUMOWUJĄC RODZAJE POZIOMÓW

To nie jest wyczerpująca lista wszystkich rodzajów poziomów używanych w budownictwie. Istnieją bardziej niszowe modele, takie jak poziomy słupków i wysoce precyzyjne poziomy inżynieryjne, a także kilka typów laserów. Ale te są najczęstsze, z którymi można się zetknąć.

Jak już wcześniej wspomniałem, im dłuższy poziom, tym lepiej. Dla ogólnej konstrukcji, trudno jest pójść źle z 48 "poziom na początek, podczas gdy hydraulicy i elektrycy będą potrzebować poziomu torpedo.