Jak czyste jest sprężone powietrze?

image

Wydajne procesy produkcyjne i niezanieczyszczone produkty końcowe zależą od czystości sprężonego powietrza. Nieoczyszczone sprężone powietrze może powodować rozległe uszkodzenia i prowadzić do poważnego pogorszenia wydajności. Podobnie jak klimatyzatory w naszych domach, systemy sprężonego powietrza są wyposażone w filtry wychwytujące zanieczyszczenia powietrza.

Jak działa filtracja

Pochodzące z powietrza wlotowego, instalacji lub smarowania elementu sprężarki cząsteczki pyłu lub aerozolu olejowego zanieczyszczają sprężone powietrze i muszą zostać usunięte, zanim powietrze zostanie użyte w zamierzonym procesie. Dlatego filtry są instalowane za sprężarką.

Wewnątrz filtra znajduje się warstwa materiału filtracyjnego, składająca się z warstw włókna szklanego rozmieszczonych losowo i zorientowanych we wszystkich kierunkach. Jeśli cząstki zanieczyszczeń są większe niż otwory między włóknami, zostaną one mechanicznie oddzielone od strumienia powietrza, podobnie jak piłka nożna, która zostanie złapana w siatkę bramki. Proces ten nazywany jest "przesiewaniem".

Podczas gdy przesiewanie działa w przypadku cząstek większych niż 1 mm, większość zanieczyszczeń jest znacznie mniejsza niż przestrzenie, przez które przepływa powietrze. Aby usunąć te małe cząsteczki, w grę wchodzą trzy różne mechanizmy filtracji - w tym uderzenie bezwładnościowe, przechwytywanie i dyfuzja.

Obliczenie wydajności filtra uwzględnia wszystkie trzy mechanizmy. Dlatego też filtry są projektowane tak, aby spełniały zarówno wysokie standardy skuteczności filtracji, jak i jakości powietrza ISO. A jakość powietrza prowadzi do wielu korzyści, w tym mniejszej bieżącej konserwacji, efektywności energetycznej i oczywiście oszczędności kosztów.

Innowacyjna technologia filtracji zapewnia czystsze sprężone powietrze

Najnowsza technologia filtracji firmy Atlas Copco, UD+, wykorzystuje media filtracyjne o mniejszej gęstości niż w klasycznej technologii filtrów koalescencyjnych. Mimo że włókna szklane w mediach filtracyjnych nie są umieszczone tak blisko siebie, jak w klasycznych filtrach koalescencyjnych, las jest znacznie większy, co skutkuje wyjątkowo niskim przenoszeniem oleju.

Dodatkowo, mniej gęste media filtracyjne zapewniają znacznie łatwiejszy przepływ powietrza. Zmniejsza to spadki ciśnienia i powoduje, że filtr jest znacznie bardziej energooszczędny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innowacyjnej technologii filtracji Atlas Copco, wypełnij nasz formularz zapytania ofertowego, a wkrótce skontaktuje się z Tobą nasz przedstawiciel.