Oszczędność kosztów dzięki modernizacji do technologii napędów o zmiennej prędkości obrotowej

image

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o firmie, która opracowała program efektywności energetycznej w oparciu o system sprężonego powietrza i o tym, ile zaoszczędziła dzięki odpowiedniemu dobraniu wielkości systemu sprężonego powietrza poza godzinami szczytu.

Aby określić zużycie energii w zakładzie produkcyjnym, firma zwróciła się do firmy Atlas Copco o przeprowadzenie audytu energetycznego MBox, w ramach którego zebrano dane z siedmiodniowego okresu pracy. Na podstawie tych badań firma dodała sprężarkę, która pracuje w weekendy, a dzięki rabatowi od dostawcy usług komunalnych projekt zwrócił się w ciągu trzech miesięcy.

Mniej więcej rok później w zakładzie doszło do awarii głównej sprężarki. Ponieważ technologia sprężarki była przestarzała, jej naprawa była bardzo kosztowna. Kierownik zakładu zaczął więc szukać lepszych rozwiązań.

Po przeprowadzeniu drugiego audytu energetycznego MBox, zmienność zapotrzebowania na powietrze w cyklu produkcyjnym zasugerowała potrzebę zastosowania sprężarki z technologią napędu o zmiennej prędkości (VSD). Technologia napędu o zmiennej prędkości obrotowej dostosowuje prędkość pracy sprężarki w czasie rzeczywistym, tak aby produkcja dokładnie odpowiadała zapotrzebowaniu. Audyt energetyczny wskazał również możliwości odzyskiwania energii i został zainstalowany w celu obiegu ciepła odpadowego ze sprężania powietrza w zamkniętym obiegu systemu gorącej wody, który dostarcza ciepło do budynku.

Rezultaty?

  • Roczne oszczędności energii dzięki nowej sprężarce śrubowej VSD z wtryskiem oleju: 5 676 USD
  • Roczne oszczędności na ogrzewaniu budynku dzięki odzyskowi energii: 2 033 USD

Dzięki modernizacji starszej technologii do nowej, bardziej wydajnej, firma będzie nadal uzyskiwać znaczące oszczędności energii, co pozwoli na szybszy zwrot z inwestycji.

Czy opracowałeś program wydajności energetycznej w swoim zakładzie? Opowiedz nam o tym w komentarzach poniżej lub skontaktuj się z nami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o profilu energetycznym MBox lub systemach odzysku energii.