Wpływowy innowator: John Smeaton

image

Innowacje rzadko powstają w odosobnieniu. Jest to proces oparty na współpracy i polega na przewartościowywaniu bieżących założeń, kwestionowaniu utartych praktyk i badaniu możliwości ze świeżej perspektywy. Podobnie, niektórzy z największych innowatorów rzadko ograniczają się do jednej konkretnej dziedziny badań i w rezultacie wnoszą ulepszenia do wielu dyscyplin.

Na przykład John Smeaton. (Nie, nie tego Johna Smeatona, który pomógł udaremnić atak na międzynarodowe lotnisko w Glasgow w 2004 r.). Urodzony w 1724 r. w Leeds w Anglii, Smeaton początkowo, na prośbę ojca, postanowił zdobyć wykształcenie prawnicze. Przez dwa lata pracował w firmie ojca, ale w wieku osiemnastu lat porzucił ją, aby zająć się produkcją instrumentów naukowych.

Nie mając prawie żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, Smeaton otworzył w 1748 roku własny sklep. Mimo braku specjalistycznej wiedzy, Smeaton szybko stał się ekspertem w wielu dziedzinach inżynierii. W ciągu swojego życia wprowadził wiele ulepszeń do istniejących instrumentów (m.in. dzwon nurkowy i silnik atmosferyczny) oraz wynalazł wiele innych, takich jak specjalistyczny pirometr i nowa formuła cementu.

Jednym z mniejszych, ale znaczących osiągnięć Smeatona był cylinder dmuchany napędzany kołem wodnym, wykonany dla Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Kew, dzielnicy Londynu. W 1776 r. John Wilkinson ulepszył silnik wodny Smeatona, a jego maszyna posłużyła za wzór dla nowoczesnych sprężarek powietrza.

Ze względu na swoje osiągnięcia Smeaton jest często określany mianem "ojca inżynierii lądowej". Jednak podobnie jak w przypadku silnika wodnego, niewiele z jego przełomowych odkryć pozostało nietkniętych. Wzór Smeatona na cement został później wykorzystany do opracowania cementu portlandzkiego, a jego wczesne obliczenia dotyczące siły nośnej zostały wykorzystane, a następnie zmienione, przez braci Wright. Choć jego silnik wodny jest stosunkowo mało znaczącym przypisem w jego znakomitej karierze, to podobnie jak niektóre z najważniejszych wynalazków utorował on drogę dalszym innowacjom.

Zaprenumeruj nasz cotygodniowy biuletyn, aby mieć pewność, że nie przegapisz żadnego wpisu