Jak przemysł tworzyw sztucznych wykorzystuje azot

image

Trudno sobie wyobrazić życie bez plastiku. Jest wszędzie, gdzie spojrzysz, od jednorazowego kubka do kawy stojącego na biurku po plastikową torebkę z ulubioną przekąską. Biorąc pod uwagę powszechność plastiku w naszym codziennym życiu, nie jest zaskoczeniem, że przemysł tworzyw sztucznych jest trzecim co do wielkości przemysłem produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych. Zaskakujące może być jednak to, że kluczowym elementem, który utrzymuje ten ruchliwy przemysł w ruchu, jest azot!

W jaki sposób azot jest wykorzystywany w produkcji tworzyw sztucznych?

Azot to gaz, który jest szeroko stosowany, ponieważ jest obojętny i suchy, co oznacza, że jest niezwykle korzystny w utrzymaniu integralności produktów i procesów. W produkcji tworzyw sztucznych, N2 pomaga utrzymać integralność i wytrzymałość polimeru, a także zapobiega wszelkiego rodzaju odbarwieniom/utlenianiu, które mogłyby wystąpić w innym przypadku.

  • Formowanie wtryskowe. Jedna rzecz, która nie powinna się zdarzyć podczas tworzenia i formowania tworzyw sztucznych? Kontakt z tlenem, który może prowadzić do odbarwień i utleniania, o których mowa powyżej. Azot wypiera wszelki tlen znajdujący się w formie.
  • Gas Assist Injection Molding (GAIM). Chociaż jest to proces podobny do formowania wtryskowego, to formowanie wtryskowe z asystą gazu jest zastosowaniem wieloetapowym i skupia się na tworzeniu dużych/grubych części z tworzyw sztucznych. Pierwszy krok jest prosty - częściowe wypełnienie formy polimerem. W celu zapewnienia, że uformowane tworzywo sztuczne nie skurczy się podczas etapu suszenia, częściowo wypełniona forma jest wstrzykiwana pod wysokim ciśnieniem N2; polimer rozszerza się wtedy, wypełniając całą formę i nie ulega rozpadowi ani nie kurczy się podczas chłodzenia.
  • Wytłaczanie tworzyw sztucznych. W wyniku tego procesu powstają plastikowe rury i przewody, a nawet elementy takie jak listwy pogodowe. Surowy materiał plastikowy jest topiony i tłoczony przez matrycę. W ten sposób powstaje długi, ciągły kształt w kształcie rury. Podobnie jak w przypadku innych zastosowań tworzyw sztucznych, azot wypiera tlen. Zapobiega to tworzeniu się jakichkolwiek pozostałości, jak również zapobiega uszkodzeniu sprzętu i produktu końcowego.
  • Wypełnianiezbiorników. Przed wysłaniem do procesu formowania, roztopione tworzywo sztuczne jest umieszczane w zbiorniku. Gazowy azot następnie wypełnia zbiornik, zapewniając, że polimer nie wejdzie w kontakt z tlenem (zasadniczo oczyszcza tlen z polimeru).

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach w zakresie generatorów azotu na miejscu i o tym, jak możemy pomóc w zastosowaniach związanych z tworzywami sztucznymi? Odwiedź nas na stronie www.atlascopco.com/nitrogen-usa!