Ciche sprężarki powietrza: Co musisz wiedzieć

image

Sprężarki powietrza są niezbędnymi maszynami w wielu działaniach przemysłowych. Gdy jedna z nich przestaje działać z nieoczekiwanych powodów lub z powodu planowanego serwisu, może to być zakłócenie. Ale sprężarki powietrza mogą przeszkadzać także wtedy, gdy pracują.

Hałas każdego rodzaju może być irytujący w środowisku pracy, powodując problemy duże i małe. Niezależnie od tego, czy hałas uniemożliwia skuteczną komunikację między pracownikami, czy też uszkadza słuch, jego ograniczenie jest zawsze dobrym pomysłem.

Co powoduje hałas sprężarki powietrza?

Dwa główne czynniki przyczyniają się do nadmiernego hałasu sprężarki: umieszczenie na podłodze i tarcie. Jeżeli sprężarka jest umieszczona na podłodze zakładu w pobliżu miejsca końcowego użytkowania, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększonego zakłócenia. Jeśli to możliwe, przeniesienie sprężarki do oddzielnego pomieszczenia mieszkalnego może zmniejszyć hałas.

Tarcie może również decydować o tym, jak dużo hałasu wytwarza sprężarka. Jeśli sprężarka ma elementy, które stykają się podczas procesu sprężania, będzie wytwarzać więcej hałasu niż taka, która tego nie robi, np. sprężarka śrubowa.

Jak można zmniejszyć hałas sprężarki powietrza?

Jak już powiedzieliśmy, przeniesienie sprężarki dalej od pracowników zmniejszy odczuwalny hałas, ale nie zawsze jest to możliwe. Idealnym sposobem na zmniejszenie hałasu sprężarki jest zakup cichej sprężarki. Sprężarki te są zwykle dostarczane w obudowie, która tłumi i pochłania część dźwięku.

Należy pamiętać, że pełne obudowy wokół sprężarki zmniejszają hałas znacznie bardziej niż te, które są obudowami częściowymi. Nieobudowane lub częściowo obudowane sprężarki mogą nadal emitować hałas na poziomie 90-100 dB(a), czyli podobny do hałasu ręcznej wiertarki.

Gdzie można znaleźć cichą sprężarkę powietrza?

Atlas Copco oferuje sprężarki, których poziom hałasu wynosi zaledwie 63 dB(a). Dla porównania, to nieco głośniej niż podczas normalnej rozmowy. Zapoznaj się z naszą ofertą sprężarek z wtryskiem oleju i bezolejowych, które pozwalają zwiększyć produkcję powietrza i zmniejszyć hałas. Czy hałas sprężarki wpływa na Twoje środowisko pracy? Daj nam znać w komentarzach poniżej.