Przetwórca mleka obniża koszty oczyszczania ścieków dzięki zastosowaniu wysokowydajnych dmuchaw

image

Nabiał jest podstawą w amerykańskich domach dzięki wysokiej wartości odżywczej w witaminę D, magnez, wapń i potas. Ponieważ jest on powszechnie spożywany, gospodarstwa mleczne stale dostarczają surowe mleko do przetwórców mlecznych przez wszystkie 365 dni w roku. Garelick Farms, jeden z największych dostawców mleka w Nowej Anglii, jest jednym z miejsc, które przetwarzają płynne mleko przeznaczone do sprzedaży w sklepach spożywczych w całym regionie.

Niektóre z tych procesów mleczarskich wytwarzają ścieki, co wymaga od Garelick Farms oczyszczania wody na miejscu. Proces oczyszczania obejmuje dwa etapy:

  1. Na dnie zbiornika fermentacyjnego membrana oddziela tłuszcze mleczne, stałe części mleka i organiczne części stałe od cieczy, aby jej części stałe mogły zostać strawione przez bakterie beztlenowe.
  2. Wewnątrz dna zbiornika ponownego napowietrzania, bardzo małe pęcherzyki powietrza są wstrzykiwane do wody przez aeratory. Te drobne pęcherzyki przenoszą tlen do wody, wspomagając bakterie tlenowe w produkcji enzymów, które dalej rozkładają odpady.

Przez kilka lat farma Garelick Farms używała dmuchaw wyporowych do dostarczania powietrza do napowietrzania. Jednak farma szybko zdała sobie sprawę, że potrzebuje większej ilości sprężonego powietrza dla rosnącej wydajności membran, więc zainwestowała w dmuchawę śrubową ZS VSD firmy Atlas Copco. Nowa dmuchawa pozwoliła zaoszczędzić 22 000 USD rocznie, co skróciło okres zwrotu inwestycji do nieco ponad roku.

W firmie Garelick Farms prędkość obrotowa dmuchawy śrubowej zmienia się w zależności od poziomu tlenu rozpuszczonego (DO) w ściekach, który zmienia się w zależności od objętości i składu ścieków. Czujnik zbiornika napowietrzającego odczytuje poziom DO i przelicza wartość na prędkość dmuchawy. Jeśli DO spadnie poniżej dolnej granicy zakresu roboczego, wymagane jest więcej tlenu. Dlatego dmuchawa zwiększa swoją prędkość obrotową, aż poziom DO powróci do normy. Z drugiej strony, jeśli poziom DO jest zbyt wysoki, wymagane jest mniej tlenu i czujnik wysyła sygnał do spowolnienia dmuchawy.

Oprócz zwiększonej efektywności energetycznej, ZS VSD zmniejszył również hałas w pomieszczeniu gospodarczym do 72 dB(A), gdzie ochrona słuchu nie jest już wymagana. Dmuchawa ślimakowa była dużym unowocześnieniem dla Garelick Farms i może potencjalnie pomóc również Twoim potrzebom związanym ze ściekami. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z ekspertem Atlas Copco, aby uzyskać więcej informacji.