Silniki z magnesem trwałym Korzystne sprężarki

image

Silniki elektryczne są wykorzystywane do zasilania niezliczonych urządzeń i sprzętu w dzisiejszym uprzemysłowionym świecie. Ciche i niezawodne, od wielu lat stanowią podstawę maszyn i są często spotykane w sprężarkach. Mają one jednak pewne wady. Silniki z magnesami trwałymi oferują doskonałą wydajność bez nieumyślnego uszkadzania sprężarek, co prowadzi do mniejszego zużycia i dłuższej żywotności systemu.

Jakie są wady silników indukcyjnych?

W przeciwieństwie do silników z magnesami trwałymi, silniki indukcyjne składają się z dwóch części: nieruchomego stojana i obracającego się wirnika. Prąd elektryczny przepływa przez stojan, wytwarzając wirujące pole magnetyczne. To z kolei indukuje prąd w wirniku, który tworzy drugie pole magnetyczne. Interakcja pomiędzy tymi dwoma polami magnetycznymi wytwarza moment obrotowy, powodując obrót wału wirnika.

Jednak wał silnika indukcyjnego i pole magnetyczne nie obracają się w tym samym tempie. Z powodu strat w łożyskach i innych elementach, wirnik nie może nadążyć za polem i zwykle jest poniżej prędkości synchronicznej pola magnetycznego o około 1-5%. Taki stan nazywany jest poślizgiem. Z czasem poślizg może spowodować uszkodzenie silnika i sprężarki.

Zalety silników z magnesami trwałymi

Wysokoobrotowe silniki z magnesami trwałymi oferują zwiększoną efektywność energetyczną w porównaniu do konwencjonalnych asynchronicznych silników indukcyjnych. Silnik z magnesami trwałymi ma chłodzone powietrzem głowice uzwojeń i chłodzoną wodą obudowę, co zapewnia niezawodną pracę, a niezwykle niskostratny materiał klasy laminacyjnej w rdzeniu silnika skutkuje niskimi stratami w żelazie. Do utrzymania wału silnika w miejscu stosowane są bezkontaktowe łożyska magnetyczne, dzięki czemu występują mniejsze drgania i nie ma tarcia między elementami, co skutkuje mniejszym zużyciem.

W sprężarce odśrodkowej ZH350+ firmy Atlas Copco zastosowano silnik z magnesem trwałym, który zapewnia doskonałą wydajność i wydłużony okres eksploatacji. Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych sprężarek odśrodkowych lub silników z magnesami trwałymi, skontaktuj się z jednym z naszych ekspertów już dziś.