Elektrody spawalnicze "OZS 4

image

Elektrody spawalnicze OZS-4 przeznaczone są do ręcznego spawania konstrukcji i wyrobów z materiałów z węglem w składzie. Spawanie tymi prętami może odbywać się w różnych pozycjach. Elektrody mogą być zasilane prądem stałym lub zmiennym.

Elektrody te są bardzo popularne i dobrze znane w kręgach zawodowych. Poniżej dowiadujemy się dlaczego.

Treść artykułu:

  • 1 Właściwości elektrod
  • 2 Zasady użytkowania i przechowywania
  • 3 Wniosek

Właściwości elektrod

Do produkcji OZS-4 stosowany jest drut spawalniczy SV-08 i SV-08A. Spełnia wszystkie normy jakościowe i jest dopuszczony do produkcji prętów. Powłoka jest w postaci warstwy rutylu. Dzięki temu, że spawanie jest możliwe w różnych pozycjach, elektrody mogą być stosowane w trudnych warunkach montażowych.

Minimalne wymagane napięcie wynosi 50 W. Oznacza to, że możliwa jest praca z prostym transformatorem nawet o małej mocy. Ponadto elektrody mogą być używane bez konieczności czyszczenia powierzchni. Rdza i wilgoć nie stanowią przeszkody dla dobrego, niezawodnego połączenia.

Cechą szczególną tego modelu jest szybki zapłon łuku. Skraca to znacznie czas pracy, a co za tym idzie zwiększa wydajność.

Powstały szew ma niewielką ilość wodoru, więc nie jest podatny na tworzenie się porów i pęknięć.

"OZS-4 jest przeznaczony do pracy z metalami o różnej grubości. Przy wyższych trybach, możliwe jest spawanie przy dowolnym nachyleniu elektrody.

Parametry techniczne:

  • wskaźnik osadzania: 8,5 g/Ah;
  • wydajność: 1,2 kg/h;
  • zużycie: 1,7 kg/kg platerowanego metalu;
  • powłoka: rutyl;
  • średnica: 2 - 5mm.

Zasady użytkowania i przechowywania

Podczas spawania elektroda musi być prowadzona w kierunku spoiny. Producenci zalecają stosowanie średniej długości łuku. Przed rozpoczęciem spawania pręty powinny być podgrzane w temperaturze t 150 - 160°C. Elektrody powinny być podgrzewane przez pół godziny.

Elektrody muszą być hartowane w specjalnym piecu. Tam elektrody są najlepiej przygotowane do spawania. Wstępne podgrzewanie zapobiega takim problemom jak utrata powłoki i niska jakość spawania.

Elektrody dostarczane są w szczelnie zapakowanym, odpornym na wilgoć pojemniku. Jednak niewłaściwie przechowywane mogą stracić swoje właściwości i stać się bezużyteczne. Aby temu zapobiec, pręty należy przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Unikać naprężeń mechanicznych i wilgoci.

Wniosek

"OZS-4 są odpowiednie do spawania ręcznego i mogą być stosowane zarówno przez rzemieślników, jak i początkujących spawaczy. Ze względu na prosty proces pracy, spoina jest piękna, mocna i niezawodna. Ponieważ model ten jest bardzo popularny, produkuje go wiele firm, co oznacza, że nie będzie trudno znaleźć elektrody.