Jak to działa: Sprężarki odśrodkowe

image

Sprężarka odśrodkowa to rodzaj sprężarki dynamicznej, czyli turbo sprężarki, o konstrukcji promieniowej. W przeciwieństwie do sprężarek wyporowych, które pracują przy stałym przepływie, sprężarki dynamiczne pracują przy stałym ciśnieniu, a na ich wydajność mają wpływ warunki zewnętrzne, takie jak zmiany temperatury na wlocie.

Jak działa sprężarka odśrodkowa?

Powietrze jest zasysane do środka obracającego się wirnika z łopatkami promieniowymi i jest popychane w kierunku środka przez siłę odśrodkową. Ten promieniowy ruch powietrza powoduje wzrost ciśnienia i wytworzenie energii kinetycznej. Zanim powietrze zostanie doprowadzone do centrum wirnika, energia kinetyczna jest również przekształcana w ciśnienie poprzez przejście przez dyfuzor i spiralę.

Każdy etap zajmuje część całkowitego wzrostu ciśnienia w zespole sprężarki. W zależności od ciśnienia wymaganego w danej aplikacji, można ułożyć szereg stopni w celu uzyskania wyższego ciśnienia. Tego typu wielostopniowe zastosowania są często wykorzystywane w przemyśle naftowym i gazowym oraz przetwórczym. Alternatywnie, w oczyszczalniach ścieków, do osiągnięcia pożądanego stosunku ciśnień stosuje się niskociśnieniowe, jednostopniowe aplikacje.

W nowoczesnych konfiguracjach odśrodkowych sprężarek powietrza do napędu wirników stosowane są ultraszybkie silniki elektryczne. W ten sposób powstaje kompaktowa sprężarka bez skrzyni biegów i związanego z nią systemu smarowania olejem, dzięki czemu jest ona bezolejowa i odpowiednia do zastosowań wymagających powietrza w 100 procentach wolnego od oleju.

Dowiedz się więcej o technologii stojącej za Twoją ulubioną maszyną Atlas Copco, pobierając egzemplarz naszego bezpłatnego podręcznika sprężania powietrza lub skontaktuj się z nami - chętnie wyślemy Ci własny egzemplarz. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie sprężarek odśrodkowych, zajrzyj na naszą stronę internetową.