Jak przezimować instalację sprężonego powietrza i gazu

image

Uwaga redaktora: Ten post został pierwotnie opublikowany w 2015 roku i został zaktualizowany pod kątem dokładności, kompleksowości i nowych informacji.

Porozmawiajmy przez chwilę o pogodzie. Jeśli zwróciłeś uwagę w ciągu ostatnich kilku lat, prawdopodobnie zauważyłeś, że każda pora roku staje się coraz bardziej ekstremalna. Wiosny i jesienie są krótsze; lata są dużo gorętsze; a zimy dużo zimniejsze. Oto prognoza na zimę 2020-21, choć dopiero czas pokaże, czy przewidywania rzeczywiście się spełnią.

Ponieważ sezon zimowy oficjalnie nadszedł, warto mieć świadomość, jak zimna pogoda wpływa na instalację sprężonego powietrza i gazu oraz jakie działania należy podjąć, aby przygotować system na nadchodzące wyzwania. O tym piszemy poniżej.

Dwa najważniejsze powody, dla których należy zimować instalację sprężonego powietrza i gazu

Ważne! Jeśli jeszcze nie przygotowałeś swojej instalacji sprężonego powietrza na nadchodzące mrozy, teraz jest na to czas. Nie należy odkładać na później koniecznych prac konserwacyjnych i strategii wietrzenia, gdyż w przeciwnym razie na wiosnę mogą pojawić się zardzewiałe maszyny, niesprawne urządzenia i obniżona efektywność energetyczna. Dwie kluczowe przyczyny takiego stanu rzeczy to lodowaty olej i zamarznięta woda.

Zamarznięta woda nie wymaga wyjaśnień. Gdy temperatura spada, woda (i inne kondensaty) w systemie sprężonego powietrza może zamarzać, co prowadzi do różnych problemów; niektóre z nich to blokada powietrza lub wody w osprzęcie sprężarek i zbiornikach.

Jakość oleju to drugi powód, choć może nie być na szczycie Twojego umysłu. Czy wiesz, że olej do sprężarek powietrza staje się grubszy wraz ze spadkiem temperatury? Zmniejsza to jego możliwości smarowania, co zwiększa moc potrzebną do pracy pompy. Skutkuje to wyższym poborem prądu przez silnik i zwiększonym obciążeniem całego układu napędowego. Z czasem skraca to żywotność silnika sprężarki powietrza. Olej może spaść do poziomu zimna, który uniemożliwi smarowanie lub uszczelnianie maszyn, a nawet może spowodować całkowite zatrzymanie pracy sprężarki. Aby uzyskać maksymalną niezawodność, olej musi być utrzymywany w zakresie temperatur, które nigdy nie są skrajnie wysokie lub niskie.

Zimna pogoda ma również wpływ na suszarki

Czy wiesz, że osuszacze są kolejnym elementem systemu sprężarek, na który negatywny wpływ ma zimna pogoda? W niższych temperaturach osuszacze chłodnicze mogą działać bardzo wydajnie. Wilgoć usuwana z układu może zamarznąć lub zawór spustowy może zamarznąć w pozycji otwartej lub zamkniętej. Oba zdarzenia mogą spowodować uszkodzenie osuszacza i uniemożliwić prawidłowe odprowadzanie kondensatu. W osuszaczu sorpcyjnym powietrze wpływające do wlotu może zamarznąć, powodując awarię zaworów przełączających wieży.

Porady dotyczące zimowania instalacji sprężonego powietrza i gazu

Zastanawiasz się, jak należy zimować swój system? Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zwiększyć efektywność energetyczną sprężarkowni w miesiącach zimowych.

Rozwiązywanie problemów konserwacyjnych

 • Sprawdzić spusty systemu pod kątem niedrożności i niewydolności. Nie zapomnij sprawdzić spustów w urządzeniach do uzdatniania powietrza, w tym w osuszaczach powietrza, odbiornikach i filtrach systemu.
 • Zidentyfikuj i napraw wycieki powietrza. Nawet najmniejsza nieszczelność systemu sprężonego powietrza może być dużym obciążeniem dla zasobów; zidentyfikuj i napraw nieszczelności już teraz, aby zwiększyć długoterminową efektywność systemu.
 • Sprawdź, czy filtry nie są zatkane. Jeśli sprężone powietrze nie jest prawidłowo filtrowane lub jeśli filtr jest zatkany, częściej występują spadki ciśnienia i zwiększa się ryzyko zanieczyszczenia produktu.
 • PRO TIP: Jeśli nie monitorujesz regularnie swojego systemu sprężonego powietrza, możesz przegapić sygnały, które mogą wskazywać na potencjalny problem. Zdalny monitoring W ten sposób można uniknąć kosztownych przestojów i poprawić wydajność systemu sprężonego powietrza.
Zabezpiecz przed wpływami atmosferycznymi swoje instalacje powietrzne, gazowe i próżniowe.

 • Sprawdź listwy pogodowe i wymień te, które są zużyte i nie działają prawidłowo. Należy również sprawdzić izolację, aby upewnić się, że ciepło pozostaje wewnątrz.
 • Sprawdź odpływy i otwory wlotowe powietrza , aby upewnić się, że istnieje odpowiednia ochrona przed zwiększonym deszczem lub śniegiem.
 • Należyzaznaczyć w kalendarzu , aby przeprowadzać dwa razy w roku przeglądy pogodowe późną jesienią i późną wiosną, aby nie zapomnieć o przygotowaniu systemu sprężonego powietrza do wysokich i niskich temperatur latem i zimą.
 • PRO TIP: Jeśli klimatyzacja systemu sprężonego powietrza wydaje się zbyt trudna, warto zainwestować w bieżący serwis dostawcy sprężonego powietrza. plan konserwacji u dostawcy sprężonego powietrza. Dobrze utrzymane instalacje są często najbardziej energooszczędne i mają mniej przestojów niż te, które nie traktują konserwacji jako priorytetu.

Utrzymanie odpowiedniego środowiska wewnętrznego.

 • Wentylacja pomieszczeń, w których pracują sprężarki, jest niezwykle ważna w miesiącach letnich, ale czy wiesz, że w chłodniejszych miesiącach należy sprawdzić, czy te wentylowane obszary, w tym wentylatory i wyciągi, są zamknięte? Pomoże to w utrzymaniu cieplejszej temperatury w samym pomieszczeniu.
 • Pomieszczeniasprężarek powinny być utrzymywane w temperaturze powyżej zera, aby zapewnić, że sprzęt może nadal działać wydajnie. Temperatura w pomieszczeniu dla sprężarek przemysłowych powinna wynosić około 45 stopni lub więcej.
 • PRO TIP: Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu prawidłowo wentylowanej sprężarkowni? Zapoznaj się z naszym artykuł na ten temat, aby uzyskać wgląd w ten proces!

Zainwestuj w system odzysku ciepła

 • Czy wiesz, że w optymalnych warunkach można odzyskać aż 90 procent ciepła powstającego podczas sprężania powietrza?
 • A system odzyskiwania ciepła może zrekompensować koszty produkcji ciepłej wody do mycia i czyszczenia sprzętu lub koszty kierowania ciepłego powietrza do miejsca pracy, magazynu, rampy lub wejścia.
 • Poszukaj rabatów u lokalnych dostawców usług komunalnych, które pomogą zrównoważyć koszty inwestycji w nowy, bardziej wydajny sprzęt z możliwością odzysku ciepła. Często dostawcy usług komunalnych analizują propozycję i mogą zaoferować zachęty do zakupu nowego sprzętu kapitałowego, który spowoduje oszczędności energii.
 • PRO TIP: Sprawdź nasz artykuł o tym jak nasz system odzyskiwania energii pomógł Gabriel India Limited w oszczędzaniu energii! Pomoże to firmie zmniejszyć ślad węglowy o około 500 ton w ciągu 10 lat.

Jak ponownie uruchomić zamarznięty system sprężarek powietrza

W pełni zabezpieczyłeś swój system powietrzny i gazowy przed zimą - świetnie! Jednak zdarzają się sytuacje, w których nawet najlepsze przygotowania mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza jeśli nadejdzie szczególnie silny zimny front atmosferyczny. Skutek? System sprężarki powietrza zamarza. Oto kilka pomocnych wskazówek, jak przywrócić go do pracy:

 • Upewnij się, że wyłączyłeś wszystkie zewnętrzne źródła powietrza, które mogą wnosić świeże, zimne powietrze do pomieszczenia sprężarki.
 • Jeśli sprężarka jest zamknięta, otworzyć lub usunąć drzwi i panele sprężarki.
 • Upewnić się, że temperatura otoczenia wynosi powyżej 45°F. Być może trzeba będzie albo podkręcić ogrzewanie w pomieszczeniu, albo dodać dodatkowe źródło ciepła.
 • Dodać źródło ciepła do dna zbiornika wychwytującego, aż olej ogrzeje się do temperatury 70°F.
 • Po rozgrzaniu sprężarki do temperatury powyżej ustalonego limitu (40°F do 45°F) może być konieczne zresetowanie alarmu na panelu sterowania. Po wykonaniu tych czynności sprężarka powietrza powinna być gotowa do uruchomienia.
 • Po uruchomieniu sprężarki należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma wycieków.
 • Sprawdzić wszystkie zawory spustowe kondensatu.

Chcesz uzyskać więcej informacji? Odwiedź nas na stronie www.atlascopco.com/air-usa!