Najlepsze szlifierki kątowe do cięcia metalu w 2021 r.

image

Używanie szlifierek kątowych do cięcia metalu jest jedną z najwygodniejszych metod obróbki metalu, ponieważ szlifierki kątowe są prawą ręką ślusarza. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu i akcesoriom szlifierki kątowej można wykonać wiele różnych prac związanych z obróbką metalu, zachowując przy tym bezpieczeństwo pracy. Szlifierka kątowa to uniwersalne narzędzie, które może być używane do pracy z różnymi materiałami i do różnych zastosowań.

Spis treści hide 1 Czy można używać szlifierki kątowej do cięcia metalu? 2 Jak używać szlifierki kątowej do cięcia metalu? 2.1 Jaka jest maksymalna grubość stali podczas pracy szlifierką kątową do cięcia metalu? 3 Najlepsza szlifierka kątowa do obróbki metalu 3.1 Szlifierka kątowa Bosch 4-1/2 cala 3.2 Szlifierka kątowa Ronix 3212, 2350 W, 230 mm 3.3 Makita 9557PBX1 Szlifierka kątowa 4-1/2″ z przecinakiem 4 Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy ze szlifierką kątową do cięcia metalu 4.1 Zalecane rodzaje tarcz.

Czy można używać szlifierki kątowej do cięcia metalu?

"Czy można używać szlifierki kątowej do cięcia metalu?" to pytanie, które często pojawia się na odpowiednich forach dyskusyjnych. Jaka jest szybka i prosta odpowiedź? Absolutnie! Rzeczywiście, wśród wielu dostępnych urządzeń ręcznych szlifierka kątowa wydaje się być najbardziej elastycznym elektronarzędziem do obróbki metalu. Dlatego nie jest zaskoczeniem, że ten konkretny przedmiot jest wykorzystywany w różnych zawodach, w tym w branży motoryzacyjnej, HVAC, hydraulicznej i wielu innych.

Szlifierki są często używane do odnawiania i polerowania materiałów metalowych, więc nie powinno być zaskoczeniem, że można ich używać na powierzchniach ze stali nierdzewnej, jeśli ma się odpowiednią tarczę.

Nie należy jednak przystępować do tego procesu bez podjęcia jakichkolwiek środków ostrożności. Dlatego w tym wpisie zawarliśmy kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, które pomogą Ci nauczyć się, jak używać szlifierki kątowej do cięcia metalu w najbardziej efektywny i skuteczny sposób.

Miniszlifierka kątowa 100/115 mm, 850 W

Miniszlifierka kątowa, 2400 W, 8500 obr.

Szlifierka kątowa, 2400 W, 6000 obr.

Szlifierka kątowa, 2400W, 230mm

Szlifierka kątowa, 2400W, 220V

Szlifierka kątowa, 2400W, 220V

Szlifierka do ścian 2000W

Elektryczna podcinarka, 550W

Router elektryczny, 710W

Jak używać szlifierki kątowej do cięcia metalu?

Teraz, gdy już ustaliliśmy pojęcie użycia szlifierki kątowej do cięcia metalu, sprawdźmy, jaki jest optymalny sposób obsługi szlifierki kątowej do cięcia metalu. Trzeba zaznaczyć, że nie zawsze jest to ta sama metoda, ponieważ różne modele szlifierek kątowych pracują w różny sposób. Mimo to środki bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas cięcia metalu lub stali, są bardzo podobne.

Jaka jest maksymalna grubość stali podczas pracy ze szlifierką kątową do cięcia metalu?

Zależy to od wydajności cięcia szlifierki kątowej, a także od wielkości i rodzaju używanej tarczy. Poza tym, grubość materiału, który będziesz ciął, jest czynnikiem decydującym o możliwej głębokości cięcia stali.

Ponadto tarcze tnące są dostępne w różnych grubościach, więc trzeba wybrać odpowiednią.

Załóżmy jednak, że do cięcia stali nierdzewnej lub miękkiej używasz szlifierki 4-1/2 cala z płaską diamentową tarczą tnącą, tak jak większość ludzi. Do cięcia stali nierdzewnej należy użyć tarczy bez żelaza o średnicy 1 mm lub 1,6 mm.

W przypadku cięcia cienkich materiałów metalowych, takich jak blacha, zaleca się stosowanie tarczy tnącej o średnicy 1,0 mm lub 0,8 mm. Ze względu na mniejszą grubość tarczy, która powoduje mniejsze przenikanie ciepła, każda z tych tarcz zapewni czystsze cięcie i zminimalizuje ewentualne odbarwienia.

W przypadku cięcia lub polerowania metalu lub aluminium za pomocą szlifierki kątowej, stosowanie smaru do pił przedłuży żywotność tarczy i zapobiegnie powstawaniu odprysków.

Jeśli zamierzasz ciąć grubszą, cięższą stal, taką jak pręty zbrojeniowe lub stal konstrukcyjną, taką jak kątowniki, będziesz potrzebował tarczy tnącej o grubości 1,6 mm lub 2,5 mm. Używanie większej tarczy, np. 2,5 mm, do cięcia gęstej stali ma pewne wady.

Ze względu na mniejszą prędkość obrotową tarczy o większej średnicy, po zakończeniu cięcia stalowego elementu mogą pojawić się przebarwienia. Jaka jest tego przyczyna? Przede wszystkim z powodu zwiększonego tarcia.

Do cięcia metalu zawsze można użyć innego elektronarzędzia, w zależności od grubości materiału i wymaganej czystości cięcia.

Podczas cięcia grubej, gęstej stali wymagana jest dokładność i elegancja, dlatego najczęściej używa się do tego celu piły tarczowej do cięcia metalu lub piły do cięcia metalu. Jeśli chcesz wykonywać cięcia na skróty, a dokładność i ogólna estetyka mają drugorzędne znaczenie, sięgnij po szlifierkę. W miarę możliwości używaj po prostu sugerowanych płyt CD.

Najlepsza szlifierka kątowa do obróbki metalu

Jeśli szukasz wysokiej jakości, łatwej w użyciu szlifierki kątowej do cięcia metalu, poniżej przedstawiamy Ci kilka najlepszych narzędzi dostępnych obecnie na rynku.

Szlifierka kątowa Bosch 4-1/2 cala

Szlifierka kątowa Bosch 4-1/2 cala jest wyposażona w wydajny silnik 6,0 A, który wytwarza 11 000 obrotów na minutę bez obciążenia, zapewniając profesjonalne cięcie i szlifowanie. Wydajny silnik ma bardzo małą średnicę pola, dzięki czemu operator może szlifować lub ciąć przy minimalnym wysiłku. Urządzenie jest lekkie, a jego niewielkie rozmiary i kształt sprawiają, że jest odpowiednie dla rzemieślników zajmujących się obróbką metali. Szlifierki te znajdują zastosowanie u producentów pojazdów, hydraulików i przedstawicieli innych zawodów, którzy regularnie korzystają ze szlifierek, takich jak konstruktorzy domów.

Ronix 3212 Szlifierka kątowa, 2350W, 230mm

Posiadanie mocnej szlifierki kątowej do cięcia metalu i innych trudnych materiałów to ogromna zaleta dla profesjonalnego metalowca, który wykonuje wiele operacji szlifowania i obróbki metalu. Szlifierka kątowa Ronix 3212 to potężne elektronarzędzie, które poradzi sobie z wieloma zadaniami w przemyśle i przy dużych obciążeniach. Możesz śmiało używać tej szlifierki kątowej do cięcia metalu w każdej chwili.

Makita 9557PBX1 Szlifierka kątowa 4-1/2″ do cięcia/odcinania

Szlifierka kątowa Makita to wysokiej jakości narzędzie dla metalowców. Mocny silnik 7,5 AMP zapewnia wysoką moc wyjściową w mniejszym, lżejszym narzędziu. Możesz nosić to urządzenie w dowolnym miejscu i ciąć metal z łatwością, używając obu rąk do sterowania.

Beznarzędziowa regulacja osłony tarczy umożliwia bezwysiłkowe mocowanie, a także oferuje szlifierkę z przełącznikiem AC/DC do użytku z różnymi źródłami zasilania, co jest miłą cechą tej szlifierki kątowej Makita.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy ze szlifierką kątową do cięcia metalu

Gdy używasz szlifierki kątowej do cięcia lub szlifowania metalu, małe wióry lub odłamki metalu latają wszędzie. Mogą one być również ogniste i ścierne. Należy przestrzegać poniższych wskazówek, aby uniknąć urazów oczu, ran, oparzeń i innych problemów podczas cięcia metalu: - Należy przeczytać i przestrzegać wszystkich ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa umieszczonych na tarczach i brzeszczotach do cięcia metalu. - Należy chronić oczy i uszy za pomocą okularów ochronnych, osłony twarzy i środków ochrony słuchu. - Noś rękawice, koszulę z długim rękawem i spodnie, aby chronić odsłoniętą skórę.

- Przed przystąpieniem do obróbki świeżo pociętego metalu należy pozostawić go do całkowitego ostygnięcia.

- Podczas pracy z metalem, który może mieć ostre krawędzie, należy używać rękawic.

- Przed cięciem metalu należy zabezpieczyć go zaciskiem. - Jeżeli do cięcia metalu używasz szlifierki kątowej, nie pozwól, aby ktokolwiek znajdował się w pobliżu, jeżeli nie ma na sobie środków ochrony słuchu i oczu.

Sugerowane rodzaje tarcz.

Szlifierka kątowa wyposażona w tarczę ścierną do cięcia metalu może być używana do cięcia metalu i wszystkich jego rodzajów, w tym śrub, kątowników, prętów zbrojeniowych, a nawet blachy. Jednak w miarę użytkowania tarcze te szybko się zużywają, tną wolno i zmniejszają średnicę. Zamiast tego zalecamy stosowanie tarczy diamentowej z oznaczeniem do cięcia metali żelaznych. Będą one działać znacznie dłużej niż tarcze ścierne, będą ciąć szybciej i czyściej oraz będą zużywać się znacznie wolniej.

Typ tarczyZastosowanieUwzględnienie
Tarcza do cięcia metalu / tarcza do odcinaniaWiększość metali można ciąć. Nie można jej używać do szlifowania. Ustawiona pod kątem 90 stopni do obrabianego przedmiotu.Do wykonania krawędzi tnącej używa się tlenku glinu.
Tarcza szlifierskaMetale, zarówno żelazne, jak i nieżelazne, są szlifowane. Znajdują się pod kątem 45 stopni w stosunku do obrabianego przedmiotu.Do wykonania krawędzi tnącej używa się tlenku glinu.
Tarcza tnąca wieloostrzowaPrzecinane są metale, zarówno żelazne, jak i nieżelazne (w tym stal nierdzewna). W przypadku bardziej skomplikowanych zastosowań tarcza może przecinać również cegłę, kamień, współczesne kompozyty i płytki.
Tarcza do cięcia stali nierdzewnejPrzecinana jest stal i stal nierdzewna. Jest to szczególnie przydatne przy przekrojach o niewielkich przekrojach.
Tarcza diamentowa do wszystkich cięćNadaje się do cięcia żeliwa, różnych metali żelaznych i nieżelaznych oraz większości materiałów budowlanych.Krawędź tnąca z przyklejonymi ziarnami diamentowymi.
Tarcza mopowa z ziarnem ściernymSzlifowanie metali ogólnie, szczególnie przy pracach związanych ze szlifowaniem krawędzi, takich jak usuwanie zadziorów, ostrzenie i wykańczanie powierzchni.Listki szlifierskie w kształcie promienistego wachlarza.
Tarcza do cięcia wzdłużnego / cienka tarcza tnąca Cięcie rur i profili o cienkich ściankach. Narzędzie to tworzy cienką linię cięcia. Stosowane do metali żelaznych i nieżelaznych, a także do stali nierdzewnej.Cienkie tarcze tnące wytwarzają mniej ciepła podczas pracy, powodują mniejsze drgania narzędzia, szybciej kończą cięcie i marnują mniej metalu podczas każdego cięcia, oszczędzając do 2 mm przy każdym cięciu.

FAQ:


1- Jakie narzędzia są potrzebne do cięcia metalu za pomocą szlifierki kątowej?

Do cięcia metalu za pomocą szlifierki kątowej potrzebne są następujące narzędzia: szlifierka kątowa, tarcza do metalu, zacisk typu C, gniazdo/źródło zasilania, nausznik oraz materiał metalowy, którego zamierzamy użyć.

2 - Jaka jest różnica między przecinarką a szlifierką kątową?

Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie tnące służy do przecinania powierzchni. Szlifierka kątowa jest natomiast bardziej elastycznym narzędziem, które może być używane do różnych czynności, takich jak ostrzenie i szlifowanie.

3- Czy można ciąć stal za pomocą szlifierki kątowej?

Tak, jeśli ma się odpowiednią tarczę. Jednak ze względu na twardość stali tarcze te szybciej się zużywają.

Wnioski

Czy można używać szlifierek kątowych do cięcia metalu, nawet grubego kawałka stali? Tak, z pewnością tak. Ostatecznie cięcie metalu za pomocą szlifierki kątowej może być bardzo efektywne i niezwykle bezpieczne, jeśli masz odpowiednie wyposażenie i sprzęt ochronny.
Osoby, które nigdy wcześniej nie używały szlifierki, nie będą potrzebowały wiele praktyki, aby opanować umiejętność właściwego krojenia i cięcia materiałów. Tak jest, o ile używasz odpowiedniej tarczy tnącej do tego potężnego ręcznego urządzenia.
Ponieważ szlifierka kątowa jest przeznaczona do cięcia mocniejszych metali, a także cegieł i betonu, nie musisz się martwić o jej trwałość. Z czasem porządna szlifierka stanie się raczej potrzebą niż luksusem.
Chociaż zwykły majsterkowicz raczej nie będzie regularnie przecinał gęstej stali, dobra szlifierka to sprzęt, który będzie potrzebny na tyłach ciężarówki lub w sklepie z narzędziami, gdy zajdzie potrzeba szybkiego cięcia metalu.
Na koniec, używając szlifierki, należy upewnić się, że ma się pełną kontrolę nad urządzeniem i nosi się odpowiednie okulary ochronne. Teraz pozostaje tylko wybrać odpowiednią tarczę tnącą i materiał, z którego jest wykonana, i rozpocząć łatwe cięcie metalu.