TYPY KOŃCÓWEK WKRĘCAJĄCYCH I RODZAJE KOŃCÓWEK WKRĘCAJĄCYCH | ZALETY I WADY

image

Producenci wkrętaków produkują wkrętaki pasujące do wielu typów końcówek wkręcających. Są one dostępne w różnych długościach, z różnymi uchwytami i stylami - wszystko po to, aby mogły wykonywać świetną pracę przy mocowaniu śrub. Ale jakie rodzaje końcówek wkrętakowych używać do jakich zastosowań i które działają najlepiej? Postaramy się przejść przez każdy - nawet specjalistyczne bity - i dać Ci plusy i minusy, abyś mógł zrozumieć każdy z nich i wybrać najlepsze bity do swojej aplikacji.

Pamiętasz, kiedy wszystkie śruby były szczelinowe? Dzięki Bogu za innowacje!

JAK ZDOBYĆ KOŃCÓWKI WKRĘCAJĄCE, KTÓRYCH POTRZEBUJESZ

Jak wiadomo, zarówno wkrętaki, jak i bity można kupować pojedynczo i w zestawach. Aby uzyskać najlepszą ofertę, zalecamy zakup dobrego zestawu bitów, aby stworzyć solidną kolekcję elementów złącznych do wkrętaków. Jeden z zestawów, który naprawdę lubimy, to Wurth Zebra Universal Bit Assortment, ale można też znaleźć tańsze zestawy końcówek wkręcających.

Posiadanie wszystkich typów końcówek wkrętakowych zapewnia, że jesteś przygotowany na szeroki wybór elementów złącznych, które prawdopodobnie napotkasz. Oczywiście, nie tylko trzeba zmagać się z szeroką gamą typów końcówek wkrętakowych i elementów złącznych, ale większość z nich występuje w kilku rozmiarach. Używanie właściwych typów końcówek wkrętakowych do ich właściwych zastosowań zapewnia, że nie uszkodzisz elementów złącznych. To również ma tendencję do przyspieszenia pracy. Należy o tym pamiętać podczas zakupów dla najlepszego zestawu śrubokrętów, dzięki czemu można obsługiwać niezliczone śruby i elementy złączne na placu budowy.

WYJAŚNIENIE RODZAJÓW KOŃCÓWEK WKRĘTAKÓW

Różne końcówki napędowe są produkowane z różnych powodów. Niektóre są opatentowane, ponieważ oferują unikalne rozwiązanie do utrzymania końcówki wkrętaka na miejscu - inne są po prostu lepsze do zastosowań, do których są przeznaczone. Naszym zdaniem, największym powodem wyboru określonego typu końcówki wkrętakowej jest uzyskanie dobrego uchwytu na elemencie złącznym.

Dopasowanie i chwyt mają największe znaczenie

Końcówka wkrętaka lub końcówka do wkręcania powinna zawsze dokładnie przylegać do elementu złącznego, aby nie ślizgać się po nim, gdy jest on obracany (z małą lub dużą prędkością, w zależności od zastosowania). Wkrętarki udarowe szczególnie dobrze radzą sobie z utrzymaniem połączenia końcówki z elementem złącznym, gdy są prawidłowo używane. 

Oto krótkie spojrzenie na niektóre z najczęstszych typów śrub i elementów złącznych, które powinieneś mieć w swojej kolekcji, oraz na sterowniki, które do nich pasują:

BITY DO ŚRUB Z ŁBEM PHILLIPSA

Najbardziej powszechnym typem łącznika jest końcówka z łbem krzyżakowym #2, ale widzieliśmy już nawet jej adaptację. Nazwa "Phillips" pochodzi od wynalazcy Henry'ego F. Phillipsa z lat 30-tych XX wieku. Tego typu śrubokręty mają spiczastą końcówkę z łbem krzyżowym, która pasuje do samocentrującej się śruby z łbem krzyżowym. Wierzcie lub nie, ale główki Phillipsa były pierwotnie zaprojektowane tak, aby powodować wykrzywianie się śrubokręta, aby zapobiec zbyt mocnemu dokręcaniu!

ZALETY

 • Powszechnie stosowane
 • Niedrogi

WADY

 • Łatwo się wyłącza

Końcówki Phillips vs Pozidriv

Podobnie jak bity Phillips, Pozidriv oferuje kolejne cztery punkty styku, które chwytają śruby jeszcze pewniej, aby chronić przed camout. Wkręty i bity Pozidriv wydają się być popularne za oceanem, ale teraz widzimy je pojawiające się wszędzie na rynku amerykańskim... i bardzo nam się to podoba!

bity

KOŃCÓWKI WKRĘTAKÓW Z ROWKIEM LUB PŁASKIM ŁBEM

Wkrętaki z rowkiem lub płaskie, jeden z najstarszych typów wkrętaków, powstały na początku XIX wieku. Ten typ końcówki wkrętaka działa z wkrętami z rowkiem, które mają nacięcie w górnej części łba.

Wybierając rozmiar płaskiego śrubokręta do użycia, zawsze upewnij się, że końcówka jest szerokości łącznika i bit pasuje dobrze. Jeśli płaski śrubokręt lub bit chwieje się w śrubie - może zsunąć się z łba.

Zaletą tej śruby jest jej prostota. Wszystko inne ma wyraźną wadę. Ogólnie rzecz biorąc, większość profesjonalistów stara się ich nie używać, chyba że jest to absolutnie konieczne. Czy zgadniesz, gdzie najczęściej można je znaleźć? Jeśli zgadliście, że w "pokrywach płyt przełączników światła" lub "pokrywach gniazd", to mielibyście rację!

ZALETY

 • Dekoracyjne
 • Powszechnie stosowane
 • Niedrogi

WADY

 • Wszystko inne

ŚRUBY I BITY Z ŁBEM SZEŚCIOKĄTNYM LUB IMBUSOWYM

Śruby z łbem sześciokątnym określamy jako śruby imbusowe. Są one użytecznym typem łącznika z powodu tego, jak skutecznie ograniczają ilość poślizgu. Końcówka do śrub imbusowych lub sześciokątnych często znajduje zastosowanie w meblach, ale nawet w przemyśle samochodowym. Tego typu końcówki śrubokrętów możemy również znaleźć na rowerach.

Bity imbusowe - rodzaje końcówek wkrętakowych

ZALETY

 • Powszechnie stosowane
 • Niedrogie
 • Dobrze radzą sobie z momentem obrotowym od średniego do wysokiego

WADY

 • Może ulec uszkodzeniu przy większych momentach obrotowych
 • Rozmiary metryczne i SAE powodują zrywanie z powodu niedopasowania

BITY TORX I BITY TORX PLUS

Śruby i bity z łbem TORX są również powszechnie określane jako bity gwiazdkowe. Te sześcioramienne bity są odporne na poślizg lub krzywkę lepiej niż bity z łbem szczelinowym lub Phillips. W rzeczywistości bity i wkrętaki z łbem TORX zostały zaprojektowane specjalnie po to, aby temu zapobiec.

ZALETY

 • Dobrze radzą sobie z momentem obrotowym od średniego do wysokiego

WADY

 • Może się wyłamać pod obciążeniem wysokim momentem obrotowym
 • Zazwyczaj droższe

TORX VS TORX PLUS

Torx plus to zmiana w stosunku do Torxa, w której wykorzystano konstrukcję gwiazdy i wyrównano krawędzie. Dzięki temu uzyskano większą powierzchnię styku. Spośród wielu rodzajów końcówek wkrętakowych dostępnych na rynku, Torq Plus może być po prostu najbardziej chwytliwy i stabilny. Aby jeszcze bardziej skomplikować sprawę, końcówki Torx Plus mają tylko 5 wypustek zamiast 4.

ZALETY

 • Dobrze radzą sobie z wysokim momentem obrotowym

WADY

 • Zazwyczaj droższe
 • Mniej powszechnie spotykane

TYPY KOŃCÓWEK WKRĘCAJĄCYCH Z NAPĘDEM KWADRATOWYM

Kwadratowe bity napędowe, czasami określane jako bity Robertsona, znajdują swój dom w różnych miejscach. Wiodącym miejscem może być po prostu skrzynki elektryczne i panele, gdzie wydają się niemal wszechobecne.

Niektórzy producenci wkrętów pokładowych również używają tego stylu napędu - szczególnie w przypadku wkrętów do drewna ze stali nierdzewnej. Łączniki ze stali nierdzewnej mają tendencję do bycia bardzo miękkimi, jeśli nie kupisz odpowiedniego rodzaju. Wspólne śruby z łbem stożkowym również używają kwadratowych końcówek napędowych i posiadają bardzo małą głowę do pogłębiania w szafkach.

ZALETY

 • Powszechnie stosowane
 • Niedrogi
 • Dobrze radzą sobie z średnim momentem obrotowym
 • Świetnie sprawdza się w przypadku mniejszych rozmiarów główek (wkręty do wykończeń)

WADY

 • Może się wykruszać przy większych momentach obrotowych (tania stal nierdzewna)

BITY Z NAPĘDEM TRÓJKĄTNYM

Trójkątne bity napędowe pojawiają się głównie w niemieckich zastosowaniach motoryzacyjnych. Znajdujemy je w BMW, Mercedes, VW, Audi, Porche i innych niemieckich samochodach. Sprawdzają się bardzo dobrze w zastosowaniach wymagających wysokiego momentu obrotowego, takich jak śruby głowicy cylindrów i elementy układu napędowego.

Trójkątne elementy złączne są zazwyczaj wykonane z hartowanej stali i są również odpuszczane. Dzięki temu mogą one wytrzymać wymagany moment obrotowy bez usuwania punktów gwiazdowych.

ZALETY

 • Doskonała zdolność do wysokiego momentu obrotowego

WADY

 • Drogie
 • Mniej powszechne zastosowanie na rynku amerykańskim, poza pojazdami niemieckimi
 • Bity z potrójnym czworokątem i podwójnym sześciokątem
 • Podwójny hex jest napędem śruby z dwoma przesuniętymi napędami sześciokątnymi. Może być napędzany przez standardowe narzędzia z kluczem sześciokątnym. Podczas gdy kształtem przypomina potrójny kwadrat, w rzeczywistości jest niekompatybilny. Ponadto znacznie łatwiej się zaciera.

Podczas gdy potencjalnie mogą one wytrzymać większy moment obrotowy niż standardowe sześciopunktowe bity, wymagają lepszej jakości wykonania, aby uniknąć zrywania. Jest to jeden z najrzadszych typów końcówek wkrętakowych. Prawie nikt nie spotyka się z tymi końcówkami lub powiązanymi z nimi śrubami, chyba że usuwa się śruby głowicy z niektórych samochodów Toyota lub Lexus.

PODSUMOWANIE RÓŻNYCH TYPÓW KOŃCÓWEK WKRĘCAJĄCYCH

Oprócz typów końcówek wkrętów, masz również różne wykończenia i powłoki, na które należy zwrócić uwagę. Większość wysokiej jakości elementów złącznych posiada wykończenie galwanizowane, niklowo-chromowe, ze stali nierdzewnej lub powlekane. Każde z nich ma różne zalety, więc zwróć uwagę na swoje potrzeby.

Podczas gdy niektóre rodzaje końcówek wkrętakowych są mniej popularne, należy przynajmniej mieć pod ręką poręczny asortyment zarówno prostych, Philips, Torx, jak i kwadratowych śrubokrętów i końcówek.