Cechy wiertarek akumulatorowych, których należy szukać w narzędziu

image

Wiertarki akumulatorowe wykorzystują akumulatory, dzięki czemu użytkownik może szybko włożyć pakiet akumulatorów i mieć działającą wiertarkę bez konieczności podłączania przewodu zasilającego Niezależnie od
cech wiertarki akumulatorowej można powiedzieć, że jest to elastyczne elektronarzędzie, które może być używane w dowolnym miejscu bez konieczności dostępu do gniazdka elektrycznego i działa tak długo, jak długo akumulator jest naładowany
.

Zawartość hide 1 Jakie są zastosowania wiertarek akumulatorowych? 2 Cechy, które powinna posiadać najlepsza wiertarka akumulatorowa 3 Co należy wiedzieć przed zakupem wiertarki akumulatorowej 4 Cechy technologiczne wiertarek akumulatorowych 5 Niezbędne informacje: Wiertła do wiertarek akumulatorowych

Jakie są zastosowania wiertarek akumulatorowych?

Wkrętarki są zazwyczaj zastępowane wiertarkami akumulatorowymi z dodatkowymi funkcjami. W połączeniu z nimi stosowane są wiertła, które są obrotowymi narzędziami tnącymi, służącymi do wykonywania otworów. Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki z odpowiednią końcówką mogą obracać się również w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, dzięki czemu doskonale nadają się zarówno do wykręcania, jak i wiercenia śrub.

Użycie wiertarki

akumulatorowejNajlepsze wiertło akumulatorowe Cechy wiertła do danej pracy mogą się różnić w zależności od wykonywanej pracy i występują w różnych kształtach i rozmiarach, przy czym rozmiary odnoszą się do średnicy wiert

ła.

Poniżej przedstawiono kilka różnych typów wierteł i materiałów, do których powinny być używane:

???? Wiertła kręte do metalu lekkiego, drewna, tworzyw sztucznych, metalu, ceramiki i muru????
Wiertło do cegły, betonu i kamienia????
Wiertło szpiczaste do szkła i ceramiki????
Wiertło z kulistą końcówką pilotującą - do drewna????
Wiertło pogłębiające do metalu i drewna????
Wiertło do muru, porcelany, płytek ceramicznych/diamentów????
Wiertło do drewna - płaskie????
Wiertło do otworów w drewnie i metalu


???? Wiertło do drewna Forstner????
Wiertło świdrowe do drewna????
Wiertło do drewna szpadel????
Wiertło do wycinania korków w drewnie????
Wiertło z końcówką do drewna????
Wiertło ze stali szybkotnącej (HSS) do drewna, metali lekkich, tworzyw sztucznych i włókna szklanego????
Wiercenie cienkich materiałów i metali wiertłem stopniowym????
Wiertło do stali, żelaza i kobaltu????
Wiertło z napędem szczelinowym lub szczelinowym wałem napędowym (SDS) - kamień, betonCechy, które powinna posiadać najlepsza wiertarka akumulatorowa

Jest to bardzo ważne, aby zrozumieć najważniejsze cechy wiertarki akumulatorowej, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z tego instrumentu. Aby rozpocząć, oto cztery cechy, których należy szukać przy zakupie nowej wiertarki akumulatorowej.

Podczas gdy każdy producent narzędzi oferuje różne modele wiertarek akumulatorowych, można je luźno podzielić na dwie kategorie: tanie wiertarki o lekkiej i średniej wytrzymałości dla majsterkowiczów oraz drogie wiertarki o dużej wytrzymałości dla profesjonalnych wykonawców.

Diagram wiertarek akumulatorowych????

Uchwyt, najważniejsza cecha wiertarek akumulatorowych

Uchwyty wiertarskie to montowane na wrzecionie mechanizmy, które utrzymują wiertło lub inne narzędzie tnące. Występują w systemach z kluczykiem, bezkluczykowych i hybrydowych, co pozwala na szybką wymianę wierteł.

Uchwyt z kluczykiem czy bezkluczykowy, który jest najlepszy?

Niektóre uchwyty wymagają użycia klucza do obracania tulei; są to tzw. uchwyty "z kluczem". Jednak większość wierteł ręcznych i aparatów ortodontycznych stosuje uchwyty bezkluczykowe, w których tuleja lub panewka jest dokręcana ręcznie.

✅ Uchwyt z kluczem

Uchwyty z wpustem służą do luzowania lub dokręcania uchwytu narzędzia za pomocą klucza. Gdy podczas ciężkich prac problemem jest poślizg, uchwyty z wpustem mają tę zaletę, że zapewniają dodatkowy moment obrotowy dla wiertła. Mogą się one obracać w kierunku zgodnym lub przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

✅ Uchwyt bezkluczykowy

Uchwyty bezkluczykowe umożliwiają szybkie luzowanie i dokręcanie narzędzia na kołnierzu uchwytu wiertarki, ręcznie lub przy użyciu momentu obrotowego. Odkręcanie narzędzia następuje poprzez obrót pierścienia uchwytu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Uchwyty znajdujące się w domowych wiertarkach wielofunkcyjnych są uchwytami bezkluczykowymi do przenośnych urządzeń wiertniczych. Powszechnie stosowane są tuleje z metalu lub tworzywa sztucznego. Uchwyty te mogą być również skonstruowane do wiercenia w przeciwnym kierunku.

????Ponieważ uchwyt wiertarski jest zintegrowany z korpusem wiertarki, uchwyty wiertarskie bez klucza ze zintegrowanym chwytem są często bardziej wytrzymałe. Uchwyty te są zwykle spotykane w maszynach przemysłowych.

Hybrydowe uchwyty wiertarskie ✅

W hybrydowych uchwytach wiertarskich dostępne są zarówno metody z kluczem, jak i bezkluczowe. Część bezkluczykowa dokręca się automatycznie, podczas gdy część z wpustem jest regulowana na uchwycie w celu zwiększenia przyczepności i wsparcia momentu obrotowego.

Rozmiar uchwytu

Rozmiar uchwytu, który wybierzesz, jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz. Może to mieć znaczący wpływ na zdolność do wykorzystania wiertła.

???? Maksymalna wielkość wiertła, które może być włożone do wiertarki zależy od wielkości uchwytu. Z reguły im większy uchwyt, tym większe wiertło można zastosować. Wymagany rozmiar uchwytu jest często określany przez funkcję, do której będzie on używany. Najczęściej spotykane są rozmiary 1/4 cala, 3/8 cala i 1/2 cala.

Kiedy szukasz idealnej wiertarki, rozmiar uchwytu jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Przyjrzyjmy się kilku rzeczom, o których trzeba będzie pomyśleć, aby to uprościć.

wiertarka ze sprzęgłem

Ustawianie sprzęgła w wiertarkach akumulatorowych

Liczby na wiertarce wskazują na ilość momentu obrotowego, który wiertarka zastosuje do elementu złącznego (zazwyczaj śruby), a wiertarka przestanie obracać/obracać element złączny po osiągnięciu tego ustawienia momentu obrotowego. Liczby są dość standardowe i wszystkie działają w ten sam sposób. Zazwyczaj wiertło zaczyna się od ustawienia "1" i rozwija się do maksymalnej ilości, którą może obsłużyć to konkretne wiertło.

Używając tej funkcji w akumulatorowej wiertarce możesz regulować jak głęboko wbijasz łącznik w element. Przydatne jest to podczas prac wewnątrz domu. Podczas pracy z bezprzewodowej wiertarki na suchej zabudowy, ważne jest, aby wykorzystać niskie ustawienia momentu obrotowego, tak, że nie przechodzi przez. Te cechy wiertarek akumulatorowych ułatwiają również instalację delikatnego i ozdobnego sprzętu bez ryzyka uszkodzenia w wyniku nadmiernego obciążenia.

Częstotliwość udaru (IPM)

Prędkość udaru, zwana również szybkością udaru, jest mierzona w uderzeniach na minutę i wpływa na to, jak szybko i efektywnie wiertło może wiercić otwory w twardych materiałach. Szybkość udaru jest większa w przypadku wiertarek przewodowych.

???? Ponieważ to narzędzie elektryczne wymaga dużej ilości kontaktu, aby docisnąć śrubę lub wkręt i dokręcić lub poluzować je, IPM (Impacts Per Minute lub BPM - Impacts Per Minute - przeczytaj więcej tutaj), podobnie jak RPM, powinny być odpowiednio wysokie. Jeśli narzędzie udarowe o wysokim IPM nie jest w Twoim budżecie, poszukaj urządzenia, które ma dobre połączenie momentu obrotowego, RPM i IPM.

Jeśli pierwsze dwie wartości (RPM i moment obrotowy) są doskonałe, ostatnia wartość (IPM) może być nieco gorsza. Większe IPM wskazuje na większy kontakt pomiędzy narzędziem a zamierzonym celem, a większy kontakt wskazuje, że docelowa śruba lub nakrętka mocująca pozostaje bezpiecznie na miejscu.

Łatwo jest zrozumieć, dlaczego ten aspekt narzędzia jest również krytyczny. Gdy połączymy to z wysokim momentem obrotowym i prędkością obrotową, otrzymamy niemal doskonały klucz udarowy.

Wiertarki można również używać jako wkrętarki akumulatorowej

Ergonomiczne cechy wiertarki akumulatorowej

Dzięki zastosowaniu lżejszych materiałów obudowy wyprodukowano lżejsze narzędzia. Ponieważ poliimidy ze wzmocnieniami z włókna szklanego są bardziej wytrzymałe i lżejsze od metalu, stają się coraz bardziej popularne. Ze względu na trwałość i niską wagę, oczekuje się, że projektanci narzędzi zobaczą więcej magnezowych obudów narzędzi. Niemniej jednak, ulepszenia wynikające z modyfikacji materiałów, z których wykonane są obudowy, mogą osiągnąć punkt kulminacyjny.

???? Zamiast tego, wielu producentów polega na postępie technologicznym, aby uczynić instrumenty lżejszymi. Sprzęgła elektroniczne, które zajmują mniej miejsca i są zbudowane z lżejszych materiałów niż sprzęgła mechaniczne, mogą być stosowane w nowszych maszynach.

Wodoodporność akumulatorowej wiertarki

Na rynku elektronarzędzi wodoodporne wiertarki akumulatorowe zostały stworzone z myślą o pracownikach lub żeglarzach, którzy potrzebują przenośnych wiertarek elektrycznych do pracy w mokrych lub zanurzonych pomieszczeniach. Te wodoodporne narzędzia mogą wiercić głęboko w słonej, słodkiej lub chlorowanej wodzie. Wodoodporna wiertarka jest idealna do budowy i naprawy podnośników dokowych i łodziowych, pracy w i wokół basenów i akwariów, konserwacji łodzi i jachtów oraz instalacji sprzętu akwakultury i naukowego w środowisku morskim.

Powiedziawszy to, istnieją pewne baterie i elektronarzędzia, które są znane jako lekko wodoodporne, ale nigdy nie powinny być zanurzone lub narażone na działanie deszczu lub wody. Istnieją również pewne manufaktury, które produkują wodoodporne ładowarki do akumulatorów elektronarzędzi, które mogą być bezpiecznie używane na zewnątrz lub przez marynarzy. Zapewniają one pyłoszczelną obudowę, która jest całkowicie szczelna, wodoodporna i posiada certyfikat IP67.

Oświetlenie LED

Do pracy w słabo oświetlonych miejscach większość wiertarko-wkrętarek akumulatorowych posiada jedną lub więcej wbudowanych lampek LED (np. pod schodami, w szafkach itp.).

Liczba diod LED i ich umiejscowienie na wiertarko-wkrętarce akumulatorowej zależy od producenta i modelu. W wkrętarkach akumulatorowych zazwyczaj pod uchwytem znajduje się 5mm dioda LED, która oświetla miejsce, w którym chcemy pracować w słabo oświetlonym miejscu pracy.

Co powinni Państwo wiedzieć przed zakupem wiertarki akumulatorowej?

Długa żywotność baterii

Mobilność akumulatorowych wiertarko-wkrętarek jest jedną z ich kluczowych zalet. Aby korzystać z funkcji akumulatorowych wiertarko-wkrętarek, nie trzeba podłączać ich do gniazdka elektrycznego.

Ze względu na możliwość ładowania, dobrym wyborem są akumulatorowe wiertarko-wkrętarki z bateriami litowo-jonowymi (Li-ion). W porównaniu z akumulatorami niklowo-kadmowymi (NiCd) ogniwa litowo-jonowe wytrzymują dłuższe cykle ładowania. Akumulatory litowo-jonowe są również lżejsze niż akumulatory niklowo-kadmowe, co pozwala zmniejszyć masę urządzenia.

???? Nie wyklucza to jednak możliwości zakupu akumulatorów NiCd. Chociaż akumulatory NiCd są bardziej masywne niż akumulatory litowo-jonowe, charakteryzują się dłuższą żywotnością niż inne alternatywne źródła zasilania. Przed wyborem akumulatora do następnej wiertarki akumulatorowej należy rozważyć swoje wymagania.

Waga i wygodny uchwyt

Niektóre zadania związane z majsterkowaniem mogą wymagać regularnego używania wiertarki. W związku z tym korzystny będzie zakup modelu, który jest łatwy do trzymania.

Dobry uchwyt ułatwia kontrolę nad instrumentem. W przeciwnym razie po kilku użyciach możesz jęczeć, jak bardzo zmęczona jest Twoja ręka. Kiedy idziesz do sklepu z narzędziami lub do sklepu z artykułami gospodarstwa domowego, przetestuj chwyt urządzenia, trzymając je w dłoni. Trzymaj wiertarkę nad głową; jeśli Twoje ręce zmęczą się po kilku sekundach, oznacza to, że urządzenie jest zbyt ciężkie.

Jeśli jednak dokonujesz zakupu online, pamiętaj, aby przeczytać opis produktu i poszukać profilu wagowego. Komentarze użytkowników można również znaleźć na forach internetowych i grupach w mediach społecznościowych. Wówczas warto zapytać o doświadczenia innych osób z daną wiertarką akumulatorową i sprawdzić, czy nie mieli z nią problemów pod względem komfortu lub wagi.

Wiele mocowań

Wiele akumulatorowych wiertarko-wkrętarek posiada obecnie większą funkcjonalność niż dotychczas. Wiercenie otworów i mocowanie śrub lub wkrętów do powierzchni jest teraz możliwe dzięki nowym wersjom.

Staraj się kupować bezprzewodowe wiertarki, które mają już różne akcesoria do wiercenia. Podczas robienia takich rzeczy jak legowisko dla psa DIY, użyj tych akcesoriów. Kiedy kupujesz elektronarzędzie jako zestaw, dostajesz więcej korzyści niż przy zakupie samego wiertła.

Rozważ zakup wierteł, które mają akcesoria, takie jak:

  • Nadmiar drewna jest szlifowany za pomocą tarników obrotowych.
  • Wiertła do zawiasów z samocentrującymi się końcówkami do wiercenia otworów.
  • Wiertła do suchej zabudowy służą do wbijania wkrętów do suchej zabudowy.
  • Wiertła sześciokątne służą do mocowania elementów za pomocą wkrętów.

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Cechy technologiczne

Jeśli chodzi o technologiczne cechy wiertarek akumulatorowych, istnieje kilka alternatyw do wyboru, od akumulatorów litowo-jonowych po silniki bezszczotkowe. Dopasuj rodzaj i specyfikację baterii i silnika do swoich potrzeb.

Akumulator

używany w niektórych wiertarkach akumulatorowych jest wykonany z baterii litowej.

Akumulator jest tym, co pozwala narzędziom akumulatorowym funkcjonować, a wybór rodzaju technologii akumulatorowej, którą wykorzystuje narzędzie, jest prawie tak samo ważny jak wybór samego narzędzia. Jeśli chodzi o wybór elektronarzędzia akumulatorowego, chcesz mieć pewność, że otrzymasz właściwe narzędzie do pożądanego zastosowania. Jedną z najważniejszych cech i specyfikacji, o których należy pomyśleć, jest typ akumulatora, który będzie używany. Akumulatory niklowo-kadmowe (NiCD), niklowo-metalowo-wodorkowe (NiMH) i litowo-jonowe to trzy główne typy akumulatorów stosowanych w elektronarzędziach bezprzewodowych (Li-ion).

Długi czas pracy akumulatora to tylko jedna z wielu cech, które wyróżniają akumulatorowe wiertarko-wkrętarki i inne elektronarzędzia, które stają się coraz bardziej popularne. W rezultacie następuje kolejna zmiana w branży elektronarzędzi - akumulatory litowo-jonowe zastępują akumulatory niklowo-kadmowe lub niklowo-jonowe. Akumulator litowo-jonowy jest mniejszy i lżejszy od swojego poprzednika, a ponadto nie ulega samorozładowaniu, dzięki czemu można go przechowywać przez wiele miesięcy bez utraty ładunku. Baterie litowo-jonowe mają większą gęstość energii, czyli watogodzin na jednostkę objętości, niż inne typy baterii, dzięki czemu są bardziej wydajne. Dzięki temu bateria może pobierać większy prąd i działać przez dłuższy okres czasu niż bateria niklowo-kadmowa.

Typowa bateria litowo-jonowa wystarcza na 12 miesięcy, natomiast bateria NiCd tylko na kilka miesięcy. Na rynku są setki akumulatorów litowo-jonowych, wszystkie o różnych napięciach i pojemnościach. Należy pamiętać, że inne cechy, które wpływają na całkowitą żywotność i czas pracy akumulatora, są zazwyczaj decydującymi czynnikami, gdy nabywcy akumulatorów do elektronarzędzi dokonują wyboru (oprócz ceny, oczywiście), dlatego większość cech, które są tutaj wymienione, mają jakiś wpływ na to, jak długo akumulator będzie działał.

Obsługa elektronarzędzi akumulatorowych; Używaj oryginalnych baterii producenta

Gdy bateria innej firmy jest ładowana za pomocą ładowarki producenta, może się przegrzać, skracając jej żywotność lub powodując jej całkowite uszkodzenie. Dodatkowo, jeśli ryzyko awarii lub niższa wydajność i żywotność to za mało, używanie akumulatorów pochodzących od innych producentów ma jeszcze inne wady. Na początek, bateria, narzędzie i ładowarka nie są już autoryzowane przez UL lub CSA. Każde narzędzie jest poddawane rygorystycznym testom, w tym testowi akumulatora przeprowadzanemu przez oryginalnego producenta. Akumulatory innych firm zazwyczaj nie spełniają tych samych standardów, co może prowadzić do pożarów, uszkodzenia mienia i szkód dla ludzi. Użycie podrobionej baterii w narzędziu lub ładowarce grozi utratą gwarancji na to narzędzie lub ładowarkę.

Bezszczotkowe Vs Szczotkowe silniki prądu stałego:

Silniki szczotkowe i silniki bezszczotkowe to dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje silników prądu stałego (lub silników BLDC). Silniki szczotkowe DC, jak sama nazwa wskazuje, posiadają szczotki, które są wykorzystywane do komutacji silnika i powodują jego obrót. Sterowanie elektroniczne zastępuje mechaniczną funkcję komutacji w silnikach bezszczotkowych. Szczotkowy lub bezszczotkowy silnik prądu stałego może być wykorzystany w wielu zastosowaniach. Działają one na tej samej zasadzie co cewki i magnesy stałe, jeśli chodzi o przyciąganie i odpychanie. Oba mają zalety i wady, które mogą skłonić Cię do wyboru jednego z nich, w zależności od potrzeb Twojej aplikacji.

Technologia bezszczotkowa

Jeśli planujesz wykonywać więcej niż tylko pojedyncze naprawy domowe typu "zrób to sam", warto rozważyć inwestycję w akumulatorową wiertarkę. W związku z tym kluczowe znaczenie ma zakup elektronarzędzia, które może wykonać wiele czynności związanych z wierceniem lub wkręcaniem w ciągu jednego dnia.

Dlatego szukaj bezszczotkowych funkcji w akumulatorowych wiertarkach. Bezszczotkowe silniki wiertarek pozwalają instrumentom automatycznie dostosować się do wykonywanej pracy. W rezultacie, jeśli wiertarka jest używana na twardej powierzchni, silnik zapewni wystarczającą moc do zakończenia pracy. Podobnie, jeśli używasz narzędzia do dokręcania śrub w cienkich powierzchniach, silnik nie będzie zużywał tak dużo energii akumulatora.

W związku z tym silniki bezszczotkowe są bardziej energooszczędne niż szczotkowe. Ponadto, wiertarki wykorzystujące technologię bezszczotkową posiadają przekładnie i komponenty, które nie ścierają się wzajemnie. Mniejsze tarcie oznacza mniejsze tarcie pomiędzy komponentami, co zmniejsza prawdopodobieństwo awarii sprzętu spowodowanej w tym przypadku niepotrzebnym szlifowaniem kół zębatych.

Istnieje jednak jedna wada zakupu akumulatorowych wiertarko-wkrętarek z silnikiem bezszczotkowym: koszt. Wiertarki bezszczotkowe będą prawdopodobnie droższe niż wiertarki szczotkowe. Mimo to, jeśli zależy Ci na mocnym sprzęcie, który będzie służył przez długi czas, dodatkowe pieniądze wydane na te wiertarki są tego warte.

wiertarki akumulatorowe

Podstawy: Bity do wiertarek akumulatorowych

  • Wiertła do drewna służą do wiercenia w miękkich materiałach, takich jak drewno. Do większości zastosowań wystarczy zestaw wierteł o średnicy od 3 do 12 mm. Wiertła płaskie lub łopatkowe oraz wiertła świdrowe to dwa najczęściej spotykane rodzaje wierteł do drewna.
  • Wiertła do obróbki metalu są używane do wiercenia w metalu. Charakteryzują się one szczególną obróbką powierzchni i stożkowymi końcówkami pod precyzyjnymi kątami. Dla większości użytkowników wystarczy zestaw wierteł do metalu o średnicy od 3 do 10 mm.
  • Wiertła do betonu są specjalnie zaprojektowane do wiercenia w kamieniu, betonie i innych materiałach. Są one powszechnie pokryte węglikiem wolframu. Do większości zastosowań wystarczy zestaw wierteł do betonu o średnicy od 5 do 12 mm.
  • Narzędzia wykańczające, takie jak pilniki do gratowania, wiertła Forstnera, pilniki obrotowe i tarniki mogą być stosowane do różnych materiałów.

odnośnik : https://www.researchgate.net


FAQ

Do czego służywiertarka Combi?
Wiertarki Combi są najczęściej używane do wiercenia otworów w drewnie i metalu. Funkcja młota może być również wykorzystywana do wkręcania śrub, a nawet wiercenia otworów w betonie i murze.

Jakie jest optymalne napięcie w wiertarkach akumulatorowych?
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją trzy opcje dostępne dla Ciebie: Na początek, 12 V jest idealne do skromnych prac domowych i projektów DIY. Uchwyt w tych wiertarkach ma wielkość 3/8 cala. Po drugie, 18 do 20 V - jest to napięcie, którego będziesz potrzebować do dużych projektów majsterkowania, takich jak budowa pokładów lub renowacja na dużą skalę. Do tych wierteł dołączony jest uchwyt 1/2 cala. Wreszcie, napięcie 28 V i wyższe jest optymalne dla wykwalifikowanych wykonawców, szczególnie w projektach wiercenia w betonie.

Co oznacza szybki czas ładowania?
Czas ładowania dla różnych wiertarko-wkrętarek akumulatorowych jest bardzo różny. Czas ładowania może wynosić od 15 minut do pięciu godzin. Na rynku jest dostępna akumulatorowa wiertarko-wkrętarka 18V LT z inteligentną ładowarką do szybkiego ładowania, która potrzebuje od 15 do 60 minut, aby całkowicie naładować akumulator.

Konkluzja????

Pamiętajcie o tych cechach wiertarek akumulatorowych podczas zakupów nowego narzędzia. Zmienna prędkość wiercenia, duża moc wyjściowa i inteligentne ładowanie to wszystko rzeczy, o których warto pomyśleć.
Akumulatorowa wiertarka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego majsterkowicza lub profesjonalnego konstruktora. Do wiercenia i wkręcania wkrętów w różnych materiałach potrzebna jest maszyna o dużej mocy i momencie obrotowym, a także akumulator o dużej ilości energii i przydatnych funkcjach, takich jak regulacja prędkości i wiele biegów.

Wskazówka:

Ocena użytkownika: 5 ( 1 głosów)